Çorum’da Çevreyi Kirleten İşletmelere Ceza Yağdı

Yayınlama: 12.05.2024

Corumda Cevreyi Kirleten Isletmelere Ceza Yagdi 1

Çorum’da Çevreyi Kirleten İşletmelere Ceza Yağdı

Çorum’da son 1,5 yıl içerisinde çevreyi kirleten işletmelere 986 bin 746 TL para cezası uygulandı.

Çorum Çevre ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce kentte çevre kirliliğinin önlenmesi ve etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla denetimler devam ediyor. Müdürlük ekipleri, “2023 yılında yaptığı denetimlerle ilgili “2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında gerek şikâyetler, ihbarlar gerekse Müdürlüğümüzce hazırlanan risk bazlı denetimler olmak üzere 2023 yılı içerisinde 523 adet denetim yapılmış bunlardan mevzuata uygun olarak faaliyet göstermeyen kurum, kuruluş ve işletmelere 5.226.946 TL idari para cezası uygulanmıştır” dedi.

2024 yılında yapılan denetimler ve uygulanan cezalarla ilgili şu ifadelere yer verildi:

2024 yılı içerisinde ise günümüze kadar 186 denetim yapılmış ve denetimlerde mevzuata uygun faaliyet göstermediği tespit edilen işletmelere 981.520 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Ayrıca, 2024 yılı için yapılması planlanan 16 adet tesisten ilkini 25.04.2024 tarihinde Sungurlu Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü içerisinde faaliyet gösteren Sun-Ka Sungurlu Kağıtçılık San. ve Tic. A.Ş.’nde (Larton) mevzuatlarımız kapsamında 25.4.2024 tarihinde birleşik denetim gerçekleştirilmiş olup, denetim sonucunda herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığı ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak faaliyet gösterildiği tespit edilmiştir.

İlimizde hava, su ve atıklardan kaynaklı kirlilikler çerçevesinde denetimler yoğun olarak yapılmaktadır.

Hava Kirliliği kapsamında; İlimizde faaliyet gösteren ve emisyon oluşturan tüm faaliyetlerin yanında ısınma kaynaklı olarak katı yakıt (odun ve kömür) kullanılan tüm işletmeler ile denetim sırasında yoğun emisyon oluşturduğu tespit edilen konutlarda denetimler yapılmaktadır. Trafikten kaynaklı hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla egzoz gazı ölçümü yapan istasyonlar denetlenmektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından İlimiz karayollarında hız kontrolü için uygulanan radar sistemine benzer olarak egzoz emisyon ölçümlerini belirleyerek yasal işlem yapacak yeni sistem ile denetim çalışmalarına başlanılmıştır. Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi ile egzoz muayenesi yaptırılmayan araçlar trafikte, otomatik olarak akışı da aksatmadan tespit edilecektir. Yol kenarında ve seyir halindeyken cihazla yoldan geçen araçların plakaları okunacak, internet üzerinden egzoz sistemine bağlanarak ölçüm yaptırıp yaptırmadığı anında sorgulanacak ve birkaç saniyede araç görüntüsüyle beraber rapor oluşturulacaktır. Egzoz emisyon ölçümünü süresi içerisinde yaptırmadığı tespit edilen araç sahiplerine Çevre Kanunu kapsamında 2024 yılı için 9 bin 943 TL idari yaptırım uygulanmaktadır.”