‘Çorum’da Dolu Yağmayan Yıl Yok’

Yayınlama: 05.05.2023

‘Çorum’da Dolu Yağmayan Yıl Yok’

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi (TARSİM) Genel Müdürü Bekir Engürülü, ilerleyen dönemlerde en önemli hedeflerinin, penetrasyonu artırıp, tarım sigortalarını yaygınlaştırmak olacağını bildirdi. Engürülü, Çorum ve bölgesinde her yıl üretimi dolu afetinin etkilediğini belirtti.

TARSİM’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Engürülü, deprem bölgesindeki sigortalı üreticilere yapılan hasar ödemelerine, şiddeti ve frekansı giderek artan risklerin tarıma olumsuz etkilerine ve Konya genelinde uygulamada olan Gelir Koruma Sigortası’nı geliştirmeye yönelik hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çorum İçin Kritik Açıklama

En sık biçimde dolu riskiyle karşı karşıya kalındığına işaret eden Engürülü, şu ifadeleri kullandı:

“Geçen yıl, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nde 9 milyar TL’lik prim üretimimiz oldu. Zarar gören sigortalı üreticilerimize 3,5 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirdik. Çorum, Mecitözü ve Amasya kuşağı var. Bu kuşakta dolu yağmayan yıl yok. Tarımda işi hiçbir zaman şansa bırakmamak ve riski üzerinize almamak gerekiyor. Üreticimizin tarım sigortası gibi bir imkanı var. Bu imkanı mutlaka değerlendirmesi gerekiyor. Manisa’da üzüm ürünü don nedeniyle geçtiğimiz ay zarar gördü. Özellikle Saruhanlı ve Salihli ilçelerimiz başta olmak üzere, başka ilçelerde de zararlar meydana geldi. Geniş alanda etkilenme oldu. Ön ekspertizleri tamamladık. Kesin ekspertizleri hasattan önce tamamlayacağız. Muallak hasar boyutunda 800 milyon TL gibi bir hasar ödememiz olacağını öngörüyoruz.” (AA)