Çorum’da Merkez’de İttifak, İlçelerde Yarış Var

Yayınlama: 16.01.2024
Düzenleme: 16.01.2024 16:10

Corumda Merkezde Ittifak Ilcelerde Yaris Var 1

Çorum’da Merkez’de İttifak, İlçelerde Yarış Var

Mart ayında yapılacak mahalli idareler seçiminde partilerin seçimlere hangi stratejilerle ve ittifaklarla gireceği kesinleşmeye başladı.

Kesin Karar Gazetesi’nden Ayhan Aykanat’ın haberinde şu ifadelere yer verildi:

“AK Parti ve MHP arasında Çorum Belediye Başkanlığı seçimi için ittifak yapılacağı daha önceden açıklanmıştı. AK Parti tarafından Perşembe günü açıklanacak olan aday MHP tarafından da desteklenecek. Belediye meclis üyelerinin nasıl paylaşılacağı ise henüz netlik kazanmadı. MHP kanadı, belediye meclis üyeliğinde fermuar yöntemi uygulanması beklentisinde.

SUNGURLU NETLEŞMEDİ

Sungurlu İlçesi AK Parti ve MHP arasında en çok çekişmenin yaşandığı ilçe olma özelliği taşıyor. MHP Çorum Milletvekili Vahit Kayrıcı’nın kendi ilçesinin Belediye Başkanlığı’nı partisine kazandırmak istediği ifade ediliyor. Bu noktada MHP kanadının beklentisi Sungurlu’da MHP adayının desteklenmesi ve AK Partinin aday çıkarmaması olarak belirginlik kazandı. Öte yandan AK Parti Çorum Milletvekili Yusuf Ahlatcı’nın, MHP kanadının talebine olumlu yaklaşmadığı, Sungurlu’da AK Parti’nin aday çıkarması yönünde görüş ortaya koyduğu belirtiliyor. Sungurlu’da ittifak olup olmayacağı belirsizliğini korumaya devam ediyor.

İSKİLİP’TE İTTİFAK YOK

MHP’li belediye yönetiminin olduğu İskilip İlçesi’nde AK Parti kendi adayını çıkaracak. Bu durumda AK Parti adayı ve MHP adayı Belediye Başkanlığı için yarışacak. Hiçbir belediye başkanının son 20 yılda iki kez üst üste seçimi kazanmadığı  İskilip’te AK Parti adayı ile MHP adayı Belediye Başkanlığı için yaraşacak.

OSMANCIK İTTİFAK YOK

Çorum’un büyük ilçelerinden birisi olan Osmancık’ta Belediye yönetimi MHP’de. Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçiminde AK Parti kendi adayı ile seçime girecek. MHP’de ise mevcut Belediye Başkanı Ahmet Gelgör yeniden aday. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük ilçelerde aday belirlemesi kriterlerinden birisi de adayın üniversite mezunu olması gerekliliği. Osmancık AK Parti adayının eski Belediye Başkanı Serdar Kurşun olması bekleniyor.”

Corumda Merkezde Ittifak Ilcelerde Yaris Var 2 Jpg