Çorum’un Tarihine ve Kültürüne Dair Her Şey Bu Müzede

Yayınlama: 30.03.2024

Corumun Tarihine Ve Kulturune Dair Her Sey Bu Muzede1

Çorum’un Tarihine ve Kültürüne Dair Her Şey Bu Müzede

Çorum’un 8 bin yıllık tarihi sergilenmeye başladı.

Hatti’lerden başlayarak günümüze kadar Çorum’un tüm tarih serüvenini Velipaşa Hanında sergileniyor. Handaki 15 oda içinde sergilenen Çorum tarihi ramazan ayı boyunca sabah 9’dan akşam 7’ye kadar açık olacak. Müze ücretsiz ziyaret edilecek.

Çorum’un kültürel ve tarihi mirasını gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, 2019 seçim vaatlerinden birini daha gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan ve tescillenen müzede yapılan bağışlar sayesinde şehrin büyüklerinden kalan ve tarihi öneme sahip eşyalar da sergileniyor. Şehir Müzesi, ziyaretçilere şehrin 8 bin yıllık tarihini balmumu heykelleri ve diğer sergileme yöntemleriyle canlı bir şekilde sunuyor.

ÇorumLARDAN ESER YARDIMI İSTEDİ

Hatti’lerden başlayarak günümüze kadar Çorum’un tüm tarih serüvenini Velipaşa Hanındaki 15 oda içinde sergileneceğini ifade eden Başkan Aşgın şunları söyledi:

Tarımdan, sanayideki gelişmelere, sağlık alanından, eğitim alanına ve el sanatlarına kadar şehrimizin dünden bugüne taşıdığı birçok eşya burada sergileniyor. 8 bin yıllık tarih içinde ön plana çıkmış, şehrimizin yetiştirdiği değerleri balmumu heykelleriyle beraber görebilirler. Sadece şehir müzesi tabela astığımız bir yer değil. Kültür Bakanlığı’ndan buranın özel bir şehir müzesi olduğuyla ilgili onayımızı aldık. Dolayısıyla tescilli bir müzemiz var. Şu an birçok eseri burada hemşehrilerimiz görebilir. Dünden bugüne birçok farklı alanda bizim kültürümüzü, tarihimizi, Çorum’un yaşadığı objeleri, eşyaları görebilirler. Herhangi bir şekilde hemşerimizin elinde büyüklerinden kalmış elinde bir eseri varsa o eseri ya da eşyayı müzemizde geleceğe taşıyabilirler. Çorum’un kültür hayatına katkıda bulunabilirler. Şu anda da birçok hemşehrimiz buraya tarihi nitelikteki eseri getirdi, onların eserlerini burada teşhir ediyoruz.