Çorum’un Yeni Hastanesi En Geç 2026’da Tamamlanacak

Yayınlama: 28.03.2024
Düzenleme: 28.03.2024 12:49

Corumun Yeni Hastanesi En Gec 2026Da Tamamlanacak 1

Çorum’un Yeni Hastanesi En Geç 2026’da Tamamlanacak

Çorum’da “eski hastane” olarak bilinen devlet hastanesinin yapımı 2026 yılında tamamlanacak.

Kesin Karar Gazetesi’nden Çağrı Uzun’un haberine göre kentte Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan eski devlet hastanesi atıl durumda kalmış, bir süre sonra AK Parti milletvekillerinin çabalarıyla hastanenin bazı bölümleri yenilenerek poliklinik hizmeti vermeye başlamıştı. Bu süre içerisinde hastanedeki depreme dayanıklı olmayan binalar yıkılmış, yapım ihalesi için beklenmeye başlamıştı. Aradan geçen üç yılda defalarca hastane için yapım ihalesi yapıldı ancak ihalelere katılım olmadı. Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan ihaleye ise bir Çorum firması katılarak kazandı. Mart ayında da firmaya yer teslimi yapıldı ve firma çalışmalara başladı.

NELER YAPILACAK?

Gazetemiz muhabirinin edindiği bilgiye göre, yüklenici firma, iş kapsamında C blokta güçlendirme çalışması yapacak ve bir adet ek bina inşa edecek. 31 bin 234 kapalı alana sahip olacak hastane 185 yatak kapasitesiyle hizmet verecek. Hastanede 48 adet poliklinik yer alacak.

Ayrıca hastane tamamlandığında 24 yataklı bir boğun bakım, altı adet ameliyathane ve 16 yataklı bir acil servis de yer alacak. Hastane çevresinde oluşturulacak otoparkların araç sayısı kapasitesi ise 294 olarak belirlendi.

NE ZAMAN BİTİYOR?

Yüklenici firma ile 6 Mart’ta sözleşme imzalandı ve 14 Mart’ta yer teslimi gerçekleştirildi. 730 milyon liraya mal olacak hastanenin tamamlanması için yüklenici firmaya 700 günlük bir süre verildi. Bu süre 11 Şubat 2026 tarihinde tamamlanıyor. Firma, bu süre içerisinde veya daha erken bir tarihte işi tamamlamaya gayret gösterecek.