Cuma Pazarı’nda Alan Memnun Satan Memnun

Yayınlama: 23.02.2023

Cuma Pazarı’nda Alan Memnun Satan Memnun

Çorum’un en büyük pazarlarından birisi olan Cuma pazarında hem vatandaşlar fiyatlardan memnun, hem de esnaf satıştan memnun.

Her hafta Cuma günleri Mimar Sinan Mahallesi’nde kurulan Cuma Pazarı’nda gazetemiz muhabiri, nabız yokladı.

Vatandaşlar fiyatların mevsim normallerine göre makul olduğunu belirtirken, pazar esnafı maliyetlerden şikayetçi oldu. Kar edemediğini belirten esnaf, dert yandı.

Muhabirimize konuşan esnaf ve vatandaşlar şunları söyledi:

Pazar Esnafı Mustafa Mensül

“Pazar durumu iyi. Antalya’dan ürün geliyor, Çorum’da Antalya’daki fiyatla ürün satıyoruz. Fiyatlar iyi ve normal. Üretim yerinde ne kadarsa burada da aynı fiyat. Markete git portakalın kilosu 15 lira burada 10 lira. Bu fiyatlardan memnun olmayana yapacak bir şey yok.

Pazar Esnafı Ali Toprak

Pazarlarda yer ücretleri çok pahalı, ama pazarlarda satış çok az. Bize kalacak bir lira, iki lira bile başımıza bela oluyor. Brokoli satıyoruz 15 lira. Ankara’dan alış fiyatımız 11 lira. Maliyetiyle birlikte bize bir lira kalıyor. Ama vatandaş alamıyor. 5 liraya brokoli verdiğimiz oluyor. Kerevizin yerinde 14 lira. Manavda 20-25 lira olan ürün pazarda 15 lira yine vatandaş alamıyor. Maliyetler çok artmış durumda. Kışa göre fiyatlar çok iyi. Ama pazarcı kazanamıyor.

Murat Erdal

Pazarların genel durumu iyi. Alım gücü kuvvetli. Bu mevsime göre fiyatlar makul, normal. Her vatandaş alabilir mi? Alamayabilir. Parası olan bir kilo alıyor parası olmayan yarım kilo alıyor. Kış ve yazı kıyasladığımızda fiyatlar iyi. Domates 20 lira ama domates yaz ürünü.

Kenan Eren

Şuanki şartlara göre Pazar fiyatları normal. Mevsim ürünleri de iyi. Pazarda bir sorun yok gibi duruyor. Ne istiyorsanız var. Market ve manavlara göre pazar tabi ki daha uygun. Kalite olarak da çok bir fark yok.

Ali Şahin

Pazarın genel durumu. Mevsim ürünleri de güzel. Marketleri de geziyorum marketlerden hiçbir farkı yok. Pazar her zaman manavdan daha ucuz. Köyde yaşıyorum, buraya gelip gidiyorum.

Vedat Kurtoğlu

Pazar normal şuanda. Fiyatlar çok iyi değil ama normal seviyede. Manavda kendin seçiyorsun pazarda seçemiyorsun. Ama çok bir fark yok. Pazarda daha iyi hizmet edilmesini isterim. Geçen bir mandalina aldım yarısını çöpe atmak zorunda kaldık.”

Pazar Fiyatlarında Son Durum

Cuma pazarındaki bazı meyve ve sebze fiyatları şöyle:

“Marul 5 ila 10 lira, karnabahar 10 lira, portakal 10 lira, ıspanak 15 lira, maydanoz 4 lira, salatalık 10 ila 20 lira, soğanın üç kilogramı 30 lira, elma 7,5 ila 15 lira, armut 10 lira, muz 17 ila 20 lira arası, mantar 30 lira, mandalina 12 ila 15 lira, mor lahana 5 ila 7 lira arası, salkım domates 30 lira , dolma biber 30 lira, sivri biber 20 lira, havuç 13 ila 15 lira arası, limon 10 lira, domates 18 lira.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.