Dağlı: Farkındalık ve Hassasiyet Artırılmalı

Yayınlama: 11.05.2024
Düzenleme: 11.05.2024 15:57

Vali Daglidan Zelzele Aciklamasi 0 Ht38D3Bz

Dağlı: Farkındalık ve Hassasiyet Artırılmalı

Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak engelli vatandaşlara yönelik farkındalık ve hassasiyetin artırılması gerektiğini vurguladı.

Dağlı mesajında, engelli vatandaşların toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesinin çağdaş bir toplum anlayışının gereği olduğunu belirtti. Engelliliğin sadece engellilerin ve ailelerinin değil, sosyal boyutlarıyla hepimizi yakından ilgilendiren bir konu olduğunu ifade eden Dağlı, bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Devletin engelli vatandaşların toplumla bütünleşmelerini, iş gücüne katılmalarını ve huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak için yasal düzenlemeler yaptığını belirten Dağlı, bu kapsamda özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri, bakım ücreti, aylık bağlanma ve iş imkânları gibi çeşitli imkânlar sunulduğunu kaydetti.

Vali Dağlı açıklamasını şöyle sürdürdü:

Ülkemizin en önemli duyarlılıklarından biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili farkındalığın artırılması, daha da görünür kılınması amacıyla her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında Engelliler Haftası etkinlikleri düzenlenmektedir.

“Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Yine kendilerine sahip çıkmak, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimizin ortak sorumluluğudur. Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla hepimizi yakından ilgilendiren ve herkesin ortak çabasını gerektiren bir konudur.

Devletimiz de sosyal devlet ilkesinin gereği olarak, engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmelerini,  iş gücüne katılmalarını, huzur ve refah içinde yaşamlarını sürdürebilmeleri için yasal düzenlemeler yapmıştır. Bu kapsamda, özel eğitime ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımızın, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz yararlanmaları, ağır engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları ortamda yakınları tarafından bakılmaları için bakım ücreti ödenmesi, sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlarımıza aylık bağlanması, kamuda ve özel sektörde iş imkânı sağlanması gibi her türlü imkân seferber edilmiştir.

Bu özel gün dolayısıyla; Engelliler Haftası’nın toplumsal farkındalık ve hassasiyetimizin artmasına vesile olmasını temenni ediyor, ilimizde yaşayan tüm engelli vatandaşlarıma ve ailelerine sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.”