Dağlı: Ormanlık Alanlarda Piknik Yapmayalım

Yayınlama: 03.05.2024

Dagli Ormanlik Alanlarda Piknik Yapmayalim 5 E1714739290577

Dağlı: Ormanlık Alanlarda Piknik Yapmayalım

Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, yaz ayları öncesi vatandaşa çağrı yaptı, ormanlık alanlarda piknik yapmanın orman yangını riskini artırdığını belirterek, “Ormanlık alanlarda piknik yapmayalım, ateş yakmayalım, ormanlarımızı koruyalım” dedi.

Çorum Orman İşletme Müdürlüğü tarafından insan atıklarından kaynaklı orman yangınlarının önlenmesi amacıyla hayata geçirilen “Orman Benim” projesi çerçevesinde çevre temizliği yapıldı. Kampanyada orman yangınlarının önlenmesi için Sanayi Sitesi yanında bulunan ormanlık alanın içi ve bitişiğindeki yol kenarlarındaki çöpler temizlendi.

Etkinliğe katılan Vali Zülkif Dağlı, Çorum’un yüzölçümünün yüzde 38’inin ormanlık alanlardan oluştuğunu, temizlik yapılarak ormanlık alanlarla ilgili farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Son 20 yılda 94 milyonun üzerinde fidan dikildiğine işaret eden Dağlı, “Bunları korumakla yükümlüyüz. Ne yazık ki ilimiz orman varlığının yanında orman yangınlarına da maruz kalıyor, risk teşkil ediyor. Yaz döneminde orman yangınlarının önüne geçmek amacıyla ormanlara girişler yasaklanacak. Ormanlara giriş, ormanlarda piknik yapmak, ateş yakmak yasak olacak. Önceki yıllarda olduğu gibi yine bunu halkımızla paylaşacağız.” dedi.

Vatandaşlara ormanları koruma konusunda çağrıda bulunan Dağlı, “Ormanlara kesinlikle piknik yapmak amacıyla girmeyelim, ateş yakmayalım. Kaldı ki kalan parçalar, pet şişeler, camlar ve diğer benzeri kalıntılardan yangın çıktığını biliyoruz. Bu yeşil canlar, hepimizin canları. Yeşil vatanımızı da korumakla yükümlüyüz.” ifadesini kullandı.

TEMA Vakfı Çorum Temsilcisi Semra Şahin de ağaçların arasında pet şişe, cam kırıkları, poşet ve plastik atıklar bulduklarını anlatarak, devletin ormanları temizlemek için çalışma yaptığını ancak yalnızca temizlemenin yeterli olmadığını vurguladı.

 

Şahin, “Önce kirletmemek gerekir. Lütfen önce temiz olmayı deneyelim. Bu sadece Çorum’un, Anadolu’nun problemi de değil, dünyanın problemi. Artık okyanusta kocaman çöp yığınından oluşan bir kıtamız var. Yine çok yakın bir lokasyonda bir kıta daha oluşuyor.” diye konuştu.