Demir: Bir Test ile SMA’ya ‘Dur’ Deyin

Yayınlama: 27.08.2023

Demir Bir Test Ile Smaya ‘Dur Deyin 1

Demir: Bir Test ile SMA’ya ‘Dur’ Deyin

AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı yöneticileri, Çorum’da faaliyet gösteren kadın dernekleri ve sendika temsilcileri ile bir araya geldi. SMA hastalığına dikkat çekilen toplantıda SMA hastası İbrahim’e de destek verildi.

Çorum Belediyesinin de destek verdiği, Mimar Sinan Düğün Salonu’nda düzenlenen programa, AK İl Başkanvekili Ali Evlüce, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ayşe Yaz, Çorum Otizm Gönüllüler Derneği Başkanı Fatma Avuncu, Çorum Çölyak Derneği Başkanı Fatma Müjgan Demir, Hak-İş Sendikası Kadın Komitesi Başkanı Şükriye Yılmaz Köse, KADEM Kadın ve Demokr asi Vakfı Fatma Nur Şenol, Derman Derneği Kadın Kolları Başkanı Hülya Öztemiz, Kızılay Derneği Kadın Kolları Başkanı Fatma Paşaoğlu, Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yasemin Eyvazlı, Kent Konseyi Engelli Meclis Başkanı ve Zihinsel Özürlüler Federasyonu Genel Başkan yardımcısı Dr. Neslihan Hüsüllüoğulları, TOÇ-BİR-SEN Başkanı Arzu Öz KADER Yönetim Kurulu Üyesi Sinem Sarı, siyasi parti temsilcileri, sendika temsilcileri ile kadınlar katıldı.

İlginizi Çekebilir:   ÇOROBOT, TEKNOFEST’e Katılacak

Programda konuşan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, SMA’nın kalıtsal, ilerleyici, kronik ve nörolojik bir hastalık olduğuna dikkat çekerek “Ülkemizde yeni evlenecek yada cocuk düşünen çiftlerimize bu hastalığın tespiti için taramalar yapılmaktadır. Bu taramada SMA taşıyıcılığı saptanan çiftlere genetik dan ışmanlık ve sağlıklı bebek sahibi olmalarını sağlayacak seçici gebelik uygulaması ücretsiz sağlanmaktadır. Şanslıyız ki ülkemiz de bu taramaları dünyada yapabilen birkaç ülkeden birisidir” dedi. Meryem Demir, SMA hastalığını engellemek için özellikle de evlenmeden önceki eş adaylarını bu testleri yaptırmaya ailelerin ise bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini belirtti. Buradaki tüm dernek ve sendika başkanları adına şunu söyleyebilirim bizim önceliğimiz sağlıklı nesiller,mutlu toplumlar olmasıdır .Programda elde edilen gelir, SMA Hastası İbrahim Bebek için düzenlenen yardım kampanyasına bağışlandı İbrahim bebeğimizin de en kısa sürede sağlığına kavuşmasını diliyoruz” dedi. (Haber Merkezi)