Dikkat, 5 Bin 252 Lira Cezası Var

Yayınlama: 14.04.2023

Dikkat, 5 Bin 252 Lira Cezası Var

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin 30 Nisan’a kadar yıllık işletme cetvellerini doldurarak müdürlüğe bildirilmesi gerektiğini duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 30 Nisan tarihine kadar bu bildirimin yapılması gerektiği, yapılmaması halinde 5 bin 252 liralık para cezası verilebileceği bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere 6948 Sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 5.Maddesi gereğince Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yıl 1 Ocak ve 30 Nisan tarihleri arasında bir önceki yıla ait (yıllık ciro bilgisi, kapasite kullanım oranı bilgisi, çalışan sayısı, tüketilen enerji, üretim şekli, üretim bilgisi ve atık madde bilgilerini) yıllık işletme cetvellerini eksiksiz doldurarak sistem aracılığıyla internet ortamından on-line olarak bağlı bulundukları ilin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne göndermeleri gerekmektedir.

Sanayi işletmelerinin her yıl vermek zorunda olduğu; bir önceki yıla ait faaliyetleri ile ilgili yıllık işletme cetvelini; ‘Sanayi Sicil Bilgi Sistemi’ veya ‘https://sanayisicil.sanayi.gov.tr’ adresinden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak  ‘İşletmelerim’ menüsünden işletme çağırılarak Yıllık İşletme Cetveli için gerekli bilgiler doldurulup sistem üzerinden İl Müdürlüğüne Gönder butonuna tıklanarak online şekilde Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne gönderilecektir.

Sanayicilerimizin 5 bin 252 TL’lik idari para cezasına muhatap olmamaları için İnternet ortamındaki online girişlerin son gün olan 30 Nisan 2023 tarihinde sistemde yoğunluk olacağı ve olası sistem arızalarının olabileceği dikkate alınarak en son güne bırakılmaması gerekmektedir.

Yıllık İşletme Cetveli bilgilerini 30 Nisan 2023 tarihine kadar internet ortamında süresi içinde giriş yapmayan işletmelere 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 9.Maddesi gereğince 5 bin 252 TL lira idari para cezası uygulanacaktır.” (Haber Merkezi)