Dokuz Ay Süreyle 400 Personel Alınacak

Yayınlama: 15.09.2023

Dokuz Ay Sureyle 400 Personel Alinacak 2

Dokuz Ay Süreyle 400 Personel Alınacak

Çorum Valiliği bünyesinde dokuz ay çalıştırılmak üzere 400 personel alınacağı duyuruldu. Başvurular 16-20 Eylül tarihleri arasında İŞKUR’a yapılacak.

İŞKUR İl Müdürlüğü ile Çorum Valiliği arasında imzalanan protokol kapsamında Valilik bünyesinde çalıştırılmak üzere toplam 400 kişi dokuz ay süreyle işe alınacak.

İŞKUR İl Müdürü Levent Tuzcu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, programın 2 Ekim 2023 tarihinde başlayıp 28 Haziran 2024 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

Program katılımcılarının beş gün çalışacağını belirten Tuzcu, “Cumartesi ve Pazar günleri tatil olacaktır” dedi.

Başvurular Ne Zaman?

Başvuruların 16 Eylül’de başlayacağını duyuran Levent Tuzcu, “Başvurular; 16.09.2023–20.09.2023tarih aralığında alınacak olup, katılımcıların tamamı,birinci ve ikinci liste ayrımına tabi tutularakgeçerli başvurular içerisinden ikamet durumlarına göre Noter Kurası yöntemiyle belirlenecektir” ifadelerini kullandı.

Tuzcu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kura çekilişi 25 Eylül Pazartesi günü saat 10.00’da İŞKUR İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilecek olup Kurumumuzun sosyal medya platformlarından canlı yayınlanacaktır. Sonuç listeleri, kura çekilişinin ardından İŞKUR İl Müdürlüğü ile yüklenici kurumda ilan edilecektir.

Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 20.9.2023- Çarşamba günü saat 23.59’a kadar ALO-170 iletişim hattı üzerinden ve İŞKUR e-şube (www.iskur.gov.tr) internet adresinden iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler İş arayan  Toplum Yararına ProgramlarTYP Başvuru” kısmından program numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruda sorun yaşayanlar İl Müdürlüğümüz personelinden başvuru için yardım talep edebilirler.

TYP’lerden 27.09.2017 tarihinden itibaren dokuz ay ve daha fazla süreyle yararlanmış olanlar yönetmelik gereği maksimum faydalanma süresini tamamlamış olup yeni programlara başvuru yapamayacaklardır.

TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin 1,5 katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.”

Başvuru Şartları

Başvuru şartları ise şöyle belirlendi:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak,  öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç), emekli ve malul aylığı almamak, işgöremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir. Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun veya yan kuruluşlarının çalışanı olmamak, 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendinin 4 numara alt bendi kapsamında tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanunun ek 5. kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdi ile süreksiz olarak çalışan kişiler TYP den yararlanabilir.”

200’ü Merkeze Diğerleri İlçelere

Öte yandan uygulanacak Toplum Yararı’na Program ile birlikte 200 kişi Çorum merkezde, 23 kişi Alaca’da, 16 kişi Bayat’ta, 10 kişi Boğazkale’de, 10 kişi Dodurga’da, 23 kişi İskilip’te, 14 kişi Kargı’da, 10 kişi Laçin’de, 13 kişi Mecitözü’nde, 10 kişi Oğuzlar’da, 11 kişi Ortaköy’de, 25 kişi Osmancık’ta, 25 kişi Sungurlu’da ve 10 kişi de Uğurludağ’da olmak üzere toplam 400 kişilik istihdam edilecek. (Sümeyra Özdoğan)