Eğitim-İş Çorum Şubesi’nde Yeni Dönem

Yayınlama: 12.05.2024
Düzenleme: 12.05.2024 17:53

Egitim Is Corum Subesinde Yeni Donem 5

Eğitim-İş Çorum Şubesi’nde Yeni Dönem

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), yaptığı genel kurulla birlikte yeni yönetimini belirledi.

Eğitim İş Sendikası Çorum Şubesi 4. Olağan Genel Kurulu’nda tek liste ile gidilen seçimlerde Tuba Üreyen başkanlığa seçildi.

Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurulda, gündem maddelerinin görüşülerek oylanmasının ardından Şube Yönetim Kurulu, Şube Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu ile Genel Merkezi üst kurul delegeleri belirlendi.

Genel kurulda Divan Başkanlığı’na Elvan Sadeçolak seçilirken, Katip üyelikler ise Halil İbrahim Bekar ve Özgür Duranöz’den oluştu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından geçilen kongre Şube Başkanı Selim Bozkurt’un açış konuşması ile başladı. Kongreye Eğitim İş Genel Merkez Eski Hukuk Sekreteri Maksut Balmuk, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şube Başkanı Uğur Demirer, Şube yöneticileri ve delegeler katıldı.

Sendika faaliyet raporu, gelir-gider bilançosu, denetim ve disiplin kurulu raporlarının okunarak ibrazının ardından seçimlere geçildi.

 

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

Şube Yönetim Kurulu; Tuba Üreyen, Aydın Kalender, Derya Asiltürk, Zekine Özkan, Erdem Eliçora, Tuğcan Demirel ve Onur Ortakçı’dan oluşurken, Şube Denetim Kurulu’na Tuncay Sümer, Özgül Bozkurt ve Zeki Ufuk Uysal, Şube Disiplin Kurulu’na ise Muharrem Sevinçoğlu, Caner Turan ve Esmeray Çetinkaya; Eğitim İş Genel Merkez Delegelikleri’ne ise Selim Bozkurt ve Özcan Çakmak seçildi.

Gerçekleştirilen kongrede oluşturulan Eğitim İş Çorum Şubesi’nin yeni yöneticilerinin mazbatasını 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü alacağı ve devir-teslim töreninin ardından da görevine başlayacağı belirtiliyor.

 

“SENDİKACILIK, EMEK VE SINIF MÜCADELESİDİR”

Genel kurulda bir konuşma yapan Tuba Üreyen, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“15 yıldır kamuda rehber öğretmen olarak görev yapıyorum. Görevime şu anda Ertuğrul Gazi İlkokulu’nda devam etmekteyim. Güzel bir günün arifesindeyiz. Hayatımızdaki ilk emekçi kadının, bizi doğuran, doyuran ve bugünkü benliğimizi kazanmamıza destek olan annelerimizin anneler gününü şimdiden kutluyorum.

Kurulduğumuzdan beri sendikacılığı emek ve sınıf mücadelesi olarak kabul ettiğimizden ne ücret sendikacılığı, ne de etnik, dinsel, mezhepsel ve toplumdaki azınlıklar üzerinden sendikacılık yaptık. Sermayenin ve sömürünün küreselleştiği, emperyalizmin dünyayı özellikle bölgemizi yeniden dizayn etmeye çalıştığı bir ortamda ülke ve sınıf mücadelesini birleştirerek Devrimci Sınıf Sendikacılığının nasıl yapılacağını gösterdik. Bizler de bu sendikacılık anlayışına devam edeceğiz.

Bir sendikanın başarısının ne üye sayısı ile ne de sahte yetkilerle ölçüleceğine inanıyoruz. Her yıl hatır gönül ile yetki kandırmacasıyla kaydedilen üyeler ile de ölçülemez. Hele hele iktidara yandaşlık ederek makam mevki vaatleri ve sınav tehditleri ile üye yazıp kendini yetkili ilan ettirmekle hiç ölçülemez. Bize göre sendikalar her zaman iktidarlara muhalif örgütler olmak zorundadır. Çünkü her gelen iktidardan yeni kazanımlar, daha yüksek ücretler talep etmek bunu elde etmek için mücadele vermek zorundadır. Son yıllarda sendikal mücadele ile elde edilen kazanımlarımız etkili sendikacılığın en güzel örnekleridir. Aklı ve bilimi önceleyerek ve aklımızı ortaklaştırarak yeni kazanımlar elde etmek için elimizden gelen her türlü mücadeleyi siz değerli üyelerimiz ile birlikte örmeye çalışacağız.”

Öte yandan yeni yönetim, hafta içi yapacağı toplantıyla birlikte yönetimdeki görev dağılımını gerçekleştirecek.