Ek MTV Ödemesi Kaldırıldı Mı?

Yayınlama: 06.09.2023

Mtv

Ek MTV Ödemesi Kaldırıldı Mı?

Gelir İdaresi Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi’nin ek MTV’yi iptal ettiğine yönelik iddiaları yalanladı. Kurumdan yapılan açıklamada, “Ek MTV’yle ilgili olarak Anayasa Mahkemesine açılan davada henüz herhangi bir karar verilmemiştir. Mükelleflerimizin gerçek dışı haberlere itibar etmemeleri ve ödeme süresi içinde ödemelerini yapmalarının menfaatleri gereği olduğunu önemle hatırlatırız.” denildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), ek MTV’nin iptal edildiğine yönelik iddialarla ilgili bir açıklama yaptı. Anayasa Mahkemesi’nin bu yönde bir kararı olmadığı belirtilirken, söz konusu iddiaların gerçek dışı olduğu belirtildi.

GİB’in internet sitesinde yer alan açıklamada, ek MTV’nin, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen, 11 ilde geniş çaplı yıkıma sebep olan ve yaklaşık 13 milyon insanın hayatını etkileyen deprem felaketinin getirdiği zararların telafisinde kullanılmak üzere ihdas edilmiş yeni bir vergi olduğuna işaret edildi.

“Davada Henüz Bir Karar Verilmemiştir”

Söz konusu verginin Anayasa Mahkemesince iptal edildiği yönünde yanlış ve yanıltıcı haberler yapıldığına işaret edilen açıklamada, “Ek MTV’yle ilgili olarak Anayasa Mahkemesine açılan davada henüz herhangi bir karar verilmemiştir. Mükelleflerimizin gerçek dışı haberlere itibar etmemeleri ve ödeme süresi içinde ödemelerini yapmalarının menfaatleri gereği olduğunu önemle hatırlatırız.” ifadesine yer verildi. (Haber Merkezi)