Enerji Tüketiminin Yüzde 79’u Yenilenebilir Enerjiden

Yayınlama: 27.08.2023

Enerji Tüketiminin Yüzde 79’u Yenilenebilir Enerjiden

Çorum Belediyesi tarafından Eskice köyündeki su terfi istasyonunun yakınındaki belediyeye ait atıl araziye kurulan güneş enerji santrali (GES), törenle hizmete açıldı.

Eskice köyünde kurulan Güney Enerji Santrali’nin açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum Belediyesi olarak tükettikleri enerjinin yüzde 79’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından ürettiklerini açıkladı.

1990’lı yıllarda yenilenebilir enerji oranının yüzde 10-12 seviyelerinde iken 2010’lu yıllara gelindiğinde bu oranının yüzde 14 seviyelerine ulaştığını anlatan Başkan Aşgın, “Bugün geldiğimiz noktada bu oran yüzde 20’ye ulaştı. İnsanoğlu fosil yakıtların bir gün biteceğini yenilebilir enerji kaynaklarıyla enerji üretmemiz gerektiğinin farkına vardı. Enerji hayati bir öneme sahip oldu. Enerji bağımsızlığı noktasında dünya harekete geçti. Dünyanın bir çok ülkesinde ciddi yatırımlar yapıldı. Yenilebilir enerji kaynaklarının artırılması noktasında Türkiye son yıllarda atılım yaptı. Yeni hedefler ortaya koydu” dedi.

“Yüzde 79”

Yenilenebilir enerji yatırımlarında Türkiye’deki önde gelen belediyelerden olduklarını belirten Aşgın, “Türkiye’deki belediyeler içinde yıldız gibi parlayan bir belediyeyiz. Su terfi istasyonlarından sosyal tesislere, hizmet binalarımıza kadar bütün birimlerde tükettiğimiz elektrik enerjisinin yüzde 75’ini rüzgar enerjisi santrali ve çöpten elektrik üretilen biyokütle santralinde ürettiğimiz elektrikle karşılıyorduk. Açılışını yaptığımız güneş enerjisi santrali ile üretimimizin tüketimimizi karşılama oranı yüzde 79’a çıktı.” dedi.

“Tüketimimizi Karşılama Oranını Yüzde 100’ün de Üzerine Çıkaracağız”

Güneş enerjisi santralinin devamının geleceğini dile getiren Aşgın, “Şu anda mevcut sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla ürettiğimiz elektrik miktarımız, toplam tüketimimizin yüzde 79’u. Bu muazzam bir oran ama asla yeterli değil. Eskice köyü haricinde bir de Konaklı’da su terfi istasyonumuz var. Orada daha büyük arazimiz var. Proje hazırlıkları başladı. Yılda 1 milyon 700 bin kilovat elektrik üretecek. Bunu da tamamladığımızda toplam tüketimimizin yüzde 85’ini karşılamış olacağız. Konaklı’dan sonra Koçhisar isale hattında hidroelektrik santrali ve güneş enerjisi santrali projelerimiz olacak. Kısa süre içinde üretimimizin tüketimimizi karşılama oranını yüzde 100’ün de üzerine çıkaracağız.” diye konuştu.

Yenilenebilir enerjinin çevresel etkisine de değinen Aşgın, “Eğer biz bu yatırımları yapmasaydık RES, Biokütle, GES yatırımlarını hayata geçirmeseydik karbondioksit salınımıyla ilgili en az 23 bine yakın ağaçtan oluşan orman gibi bir alanı temizliyoruz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

AK Parti Çorum İl Başkanı Murat Günay da konuşmasında dünyada enerji konusunda problemler yaşandığına dikkati çekerek, yenilenebilir enerji yatırımlarından ötürü Aşgın’a teşekkür etti.

Törende konuşmaların ardından dua edilerek açılış kurdelesi kesildi. (İHA-AA)