Erdoğan: Hızlı Tren Projesinde En Kritik Aşama Geçilmiş Oldu

Yayınlama: 25.03.2024

Erdogan Hizli Tren Projesinde En Kritik Asama Gecilmis Oldu 1 Scaled E1711379248896

Erdoğan: Hızlı Tren Projesinde En Kritik Aşama Geçilmiş Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırıkkale-Çorum hızlı tren projesinin ihale tarihini paylaşmadı, ancak projeyi 2024 yılı yatırım programına aldıklarını hatırlatarak, “Böylece hızlı tren projesinde en kritik aşama geçilmiş oldu” dedi.

Meydanı dolduran vatandaşlara konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hızlı tren projesiyle ilgili konuştu. Erdoğan, projenin ihale tarihini paylaşmazken, “Merakla beklediğini hızlı tren projemizin etüt proje çalışmaları bitti. Kırıkkale-Çorum arasını 2024 yatırım programımıza aldık. Böylece hızlı tren projesinde en kritik aşama geçilmiş oldu. Hızlı tren hattının devreye girmesiyle Çorum, bir taraftan Karadeniz’e bir taraftan da İç Anadolu’ya hızlı tren hattıyla bağlanmış olacak” diye konuştu.

Son 21 yılda Çorum’a 96,5 milyar lira yatırım yaptıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 21 yılda Çorum’a yapılan yatırımlarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Eğitimde 1762 adet derslik inşa ettik. Hitit Üniversitesini şehrimize kazandırdık. Gençlik ve sporda toplam 5972 kişi kapasiteli yüksek öğrenim yurt binaları açtık. İçinde 15 bin seyirci kapasiteli bir stadyumu ve 3 bin 500 kapasiteli bir spor salonunun da olduğu 61 spor tesisi yaptık.

Çorumlu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 5 milyar liranın üzerinde kaynakla destek olduk.

Sağlıkta 825 yataklı Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere toplam 1760 yataklı 14 hastanenin de aralarında olduğu 30 adet sağlık tesisi inşa ettik. Çorum’da üç sağlık tesisinin yapımına devam ediyoruz. Hastanemizin eski yerinde güçlendirme ve nitelikli hale getirme çalışmaları devam ediyor. Ayrıca bu hastanemize 100 yataklı bir ek bina yapıyoruz. Böylece il merkezinde toplam 1025 yatak kapasitesine ulaşmış olacağız.

Çorum’da 7 bin konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. 1133 konutun yapımına devam ediyoruz.

İnşa ettiğimiz 13 adet atık su arıtma tesisiyle belediye nüfusunun yüzde 93,4’üne hizmet veriyoruz.

Şehrimizdeki 6 millet bahçesi projemizden 2’sini bitirdik. Kalanlarıyla ilgili çalışmalar sürüyor.

Ulaştırmada 53 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu toplam 372 kilometreye çıkardık. Kırkdilim geçişi tünellerindeki yapım çalışmalarımız devam ediyor. Bu önemli projeyi inşallah önümüzdeki yıl içinde tamamlayarak trafiğe açmayı hedefliyoruz. Çorum-Laçin-Osmancık yolu, Çorum-Mecitözü-Amasya yolu, Çorum-İskilip yolu, İskilip-Laçin yolu, Kargı-Saraydüzü yolu ve Kastamonu hududu-Osmancık-Merzifon yolunun yapımına devam ediyoruz.

Çorum’a Koçhisar ve Oğuzlar Barajları başta olmak üzere 15 adet baraj, 22 gölet, 23 sulama tesisi ve 72 taşkın koruma tesisi inşa ettik. Bir baraj ve sekiz gölet daha inşa ediyoruz. 21 yılda inşa ettiğimiz projelerle 201 bin dekar tarım arazisini sulamaya açtık. Yapımı devam eden tesislerle 100 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız.

Çorumlu çiftçilerimize 21 yılda toplam 26 milyar lira tarımsal hibe desteği ve yatırım yaptık. Osmancık ve İskilip’e Organize Sanayi Bölgesi kurduk. Bir TEKNOPARK, bir araştırma ve geliştirme merkezi açtık.

Çorum’u temelini attığımız barut fabrikasıyla savunma sanayinin yeni merkezlerinden biri haline getiriyoruz. İstihdamı desteklemek için şehrimizdeki iş insanlarımıza 2 milyar lira tutarında prim desteği teşviği desteği sağladık. Bu desteklerle şehrimizde 36 bin ek istihdam oluştu.

Kültürde şehrimizin en önemli tarihi simgelerinden olan 7 asırlık Ulu Cami’yi restore edip tekrar ibadete açtık.

Enerjide Çorum, Alaca, Aşdağul, Bayat, Kargı, Laçin, Dodurga, İskilip, Mecitözü, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu ve Uğurludağ’a doğal gaz arzını sağladık. Önümüzdeki yıl Boğazkale, sonraki yıl Düvenci’ye doğal gaz arzını sağlayacağız.”

 

“BAŞKAN ADAYLARIMIZI SİZLERE EMANET EDİYORUM”

Konuşmasına vatandaştan söz alarak tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çorum’u özledik ve bugün Çorum’dayız. İnşallah 31 Mart akşamı Çorum’dan muhteşem bir müjde almaya var mıyız? Buradan İstanbul’u arıyor musunuz? Ankara’yı arıyor musunuz? İşi hafife almak yok. İl ve ilçe belediye başkan adaylarımızı sizlere emanet ediyorum. 31 Mart’ta Çorum’dan güzel haberler bekliyorum” ifadelerini kullandı.