Evde Diyaliz Hizmeti Alan Hastalara Ziyaret

Yayınlama: 16.04.2023

Evde Diyaliz Hizmeti Alan Hastalara Ziyaret 3

Evde Diyaliz Hizmeti Alan Hastalara Ziyaret

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sinan Zehir, ev hemodiyalizi hizmeti alan hastaları evlerinde ziyaret etti.

Başhekim doç. Dr. Sinan Zehir, hastane bünyesinde törenle hizmete alınan Ev Hemodiyaliz Ünitesi  hizmetleri kapsamında hastaları evlerinde ziyaret etti. Zehir’e Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihal Aydemir, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Şennur Şimşek, Ev Hemodiyaliz Ünitesi Sorumlusu Hemşire Perihan Eken eşlik etti.

Ziyaretlerde hastalara geçmiş olsun dilekleri iletilirken ünitenin hizmetleri konusundaki görüş ve önerileri alındı.

Hastalar ve yakınları Başhekim Zehir’e bu hizmetin Çorum’da gerçekleşmesinden ötürü teşekkürlerini iletti.

Ünite hizmetleri sayesinde hem hemodiyaliz hastalarının yaşadığı sosyal zorluklar, zaman ve iş gücü kaybının önüne geçildiğini belirten hasta ve yakınları, tıbbi olarak da evde gerçekleşen hemodiyaliz işleminin başarısı ve etkinliğini anlattı.

Başhekim Sinan Zehir ise hastaların en güncel ve kaliteli sağlık hizmetlerine ulaşabilmeleri için ev hemodiyalizi gibi üst düzey ve sosyal boyutu önemli hizmetlerin kente kazandırılması için çalışmaların artarak devam edeceğini ifade etti.

Hastaneden ev hemodiyaliz ünitesi hizmetiyle ilgili yapılan açıklamada ise “Ev hemodiyalizi, hastanede hemodiyaliz eğitimi alan hastaların eğitim süresi sonunda evde diyalizlerini kendilerinin yapmasıdır. Evde diyaliz süreleri daha uzun ve sık olacağından kanın toksik maddelerden temizlenmesi neredeyse böbrek nakline yakın bir şekilde sağlanır. Hastanın kullandığı ilaç sayısı bu tedavi sonunda azalır. Belirgin olan kansızlıkları düzelir. Kandaki üre, fosfor gibi toksik maddeler çok daha iyi temizlenmiş olur. Hastaların halsizlik, yorgunluk, depresyon, uykusuzluk, cinsel fonksiyon bozukluk şikayetleri geriler. Hemodiyaliz sonrası ani tansiyon düşmesi görülmez. Hastalar daha rahat bir diyet içerisinde olurlar. Ayrıca hastane kaynaklı enfeksiyon riski bu hastalarda görülmez. Ev Hemodiyalizinin hastaların hastaneye naklinde olduğu haliyle yolda zaman kaybedilmez, evde yakınları ile birlikte sosyalleşir. Daha huzurlu bir şekilde diyalizlerini gerçekleştirirler” denildi. (Haber Merkezi)