Geleceğin Doktorları Yemin Etti

Yayınlama: 19.09.2023

Geleceğin Doktorları Yemin Etti

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu yıl eğitime başlayan birinci sınıf öğrencileri yemin etti.

Hitit Üniversitesi 2023-2024 akademik takvimi başladı. Bu kapsamında Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatına devam eden 151 öğrenci, düzenlenen ‘Beyaz Önlük Giyme ve Öğrenci Yemin Töreni’nde yemin etti.

İkbalkent Kampüsü’nde  gerçekleştirilen törene, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurcan Baykam ve Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Sezikli, Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sinan Zehir, akademisyenler, öğrenciler ile aileleri katıldı.

Öğrenci Sayısı Artıyor

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Sezikli, Tıp Fakültesi’nde öğrenci sayısının 885’e yükseldiğini açıkladı.

49 öğretim üyesinin eğitim hizmeti verdiğini kaydeden Sezikli, “Tıp Fakültesi’nin ilk olarak Gazi Üniversitesi bünyesinde eğitime başladığını ve 2017 yılından itibaren ise Hitit Üniversitesi’nde öğrenci kabulünün yapıldığını belirterek “62 öğrenci ile çıktığımız yolculukta yeni başlayan 151 öğrencimizle toplam 885 Tıp Fakültesi öğrencimiz var. Artık her yıl 134 öğrenci alıyoruz. Sayının artmasının sebebi fiziksel şartların artması, yıllar içinde atılan doğru adımların sonucu olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:   Muhasebe ve Finans Çorum’da Konuşuldu

Bölgeye Hizmet Veren Hastane

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk ise yapılan protokol kapsamında üniversite ile ortak hizmet veren hastanenin sadece Çorum’a değil bölgeye hizmet verdiğini hatırlattı. Öztürk, “Çorum nüfusunun 500 bin olduğunu düşündüğümüzde 5 yıl boyunca sadece Çorumlulara değil, bölge illere de hizmet verildiğini görürsünüz. 2022 yılında 45 bin 780 ameliyat gerçekleştirilmiş durumda. Türkiye’de sadece üç merkezde yer alan Diyabetik Ayak Merkezimiz var. Aynı şekilde Kardiyak Rehabilitasyon Merkezimiz var ki oda sadece kapasitesi ile değil özellikleri ile bölgede çok önemli bir yere sahip. Organ nakli dışında her türlü cerrahi müdahalenin yapılabileceği alt yapımız var. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı konusunda da Türkiye’de önde gelen çalışmaları bizler yapıyoruz. Sadece Türkiye’de değil uluslararası alanda da ciddi işbirlikleri içindeyiz. Hastanemiz her geçen yıl verdiği altyapı imkan ve destekleri ile hocalarımızın bu çalışma alanlarının klinik anlamda insana dokunur yönüyle çok işler başardığı gibi yerel ve lokalde de zaten bölgede farkını hissettirmiş durumda. İşte öğrencilerimiz  böyle bir ortamda eğitim alacaklar” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından önlüklerini giyen 151 Tıp Fakültesi öğrencisi yemin etti. (Sümeyra Özdoğan)