Gıda Denetim Seferberliği Başlatıldı

Yayınlama: 24.08.2023

Gida Denetim Seferberligi Baslatildi 2

Gıda Denetim Seferberliği Başlatıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yayımladığı basın bülteni ile gıda denetim seferberliği başlattığını duyurdu.

Gıda işletmelerine risk esaslı denetim faaliyetleri yıl boyu devam ettiren İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ihbarları ivedilik ile denetleyeceklerini açıkladı.

Havaların ısınmasıyla birlikte oluşabilen gıda kaynaklı salgın veya vaka olaylarıyla karşılaşmamak ve kamu sağlığı ile tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından korunmasını sağlamayı amaçlayan kurum  21 Ağustos – 8 Eylül 2023 tarihleri arasında yoğun bir şekilde denetim yapacağını duyurdu.

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Çorum Merkez il ve ilçelerimizde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu doğrultusunda kontrol görevlisi personelimiz tarafından gıda işletmelerine risk esaslı denetim faaliyetleri yıl boyu devam etmekte olup bununla birlikte Alo 174 Gıda Hattına veya CİMER üzerinden ihbar edilen işletmeler de ivedilikle denetlenecektir. Yapılan denetimler sonucu uygun olmayan işletmelere idari yaptırım uygulanacaktır.

Gıda işletmelerinde, havaların ısınmasıyla birlikte oluşabilen gıda kaynaklı salgın veya vaka olaylarıyla karşılaşmamak ve kamu sağlığı ile tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından korunmasını sağlamak için, toplu tüketim yerlerinin denetimleri bakanlığımız talimatları gereği 21 Ağustos – 8 Eylül 2023 tarihleri arasında yoğun bir şekilde devam edecektir” denildi. (Sümeyra Özdoğan)