‘Hastalığa Değil, Sağlığa Yatırım Yapıyoruz’

Yayınlama: 06.09.2023

Hastaliga Degil Sagliga Yatirim Yapiyoruz Corum Saglik Mudurlugu Binasi

‘Hastalığa Değil, Sağlığa Yatırım Yapıyoruz’

Çorum Sağlık Müdürlüğü, Sağlıklı Hayat Merkezleri ile vatandaşların daha sağlıklı bir hayat yaşamasının hedeflendiğini ifade etti.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM); sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kurulan çok amaçlı yapılardır. ‘Hastalığa değil, sağlığa yatırım yapmak’ anlayışını önemseyen Bakanlığımız, Sağlıklı Hayat Merkez­leriyle; ülke genelinde aile hekimliği hizmetlerini desteklemeyi ve güçlendirmeyi birinci basamakta hekimlik dışı sağlık hizmetlerine (diyetisyenlik hizmetleri, psiko-sosyal destek hizmetleri, fizyoterapi, çocuk gelişimine yönelik hizmetleri gibi) sigara ve benzeri zararlı maddelerin yol açtığı sağlık riskleri ve tehditleri ile mücadele etmeyi; hâlihazırda sağlık beslenme ve hareketli yaşam programı çerçevesinde yürütülen hatalı beslenme alışkanlıkları ve obezite ile mücadele etmeyi; toplumun yaşam kalitesini yük­seltecek alışkanlıkları kazandırmayı amaçlamaktadır.

Sağlıklı Hayat Merkezlerinde; risk faktörleriyle mücadele, beslenme danışmanlığı, psiko-sosyal danışmanlık, ağız ve diş sağlığı, enjeksiyon hizmetleri, kadın ve üreme sağlığı, okul sağlığı, kanser erken teşhis ve tarama ve eğitim, sigara bırakma danışmanlığı, enfeksiyon hastalıklarının kontrolü, bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetimi ve halka ve personele yönelik sağlık eğitimleri gerçekleştirilmektedir” denildi. (Haber Merkezi)