Hedef 120 Bin Ton Üretim

Yayınlama: 13.09.2023

Hedef 120 Bin Ton Uretim 3

Hedef 120 Bin Ton Üretim

Çorum Şeker Fabrikası’nda pancar alım sezonu başladı. Safi Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Safi, “120 bin ton şeker, 187 bin ton küspe ve 35 bin ton da melas üretmeyi planlamaktayız” dedi.

Çorum Şeker Fabrikası’nda pancar alım kampanyası başladı. Dün fabrikada düzenlenen törenle ilk pancarlar fabrikaya alındı. Törene, Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, AK Parti Rize Milletvekili Harun Mertoğlu, MHP Samsun Milletvekili İlyas Topsakal, CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız,  Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, İl Emniyet Müdürü Arif Pehlivan, İl Jandarma Komutanı Naim Çetinkaya, AK Parti İl Başkanı Av. Murat Günay, CHP İl Başkanı Ümit Er, MHP İl Başkanı Mehmet İhsan Çıplak, Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, Çorum Ziraat Odası Başkanı Adem Özdemir, ÇESOB Başkanı Recep Gür, Çorum Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Kaya, PANKOBİRLİK Başkanı Ahmet Pehlivan, Safi Holding yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile üreticiler katıldı.

“Türkiye’de Çok İyi Noktadayız”

Törende konuşan Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Çorum toprağının yüzde 45’i tarımsal alan. Bu azımsanmayacak bir rakam. Bu toprakların yüzde 52’si de sulanabilir tarım alanı. Bu da Çorum’un tarımda ne kadar önemli bir il olduğunun göstergesi. Çorum ekonomisinin yüzde 20’si tarım sektöründen oluşmakta. 40’dan fazla ülkeye tarımsal ürünler ihraç ediyoruz. Makarna başta olmak üzere her türlü işlenmiş tarım ürünlerini dünyaya gönderiyoruz. Tarımsal üretimde bazı ürünlerde Türkiye’de çok iyi noktadayız. Tritikale’de birinci sıradayız. Kuru soğan, çörek otunda üçüncü sıradayız. Nohut, mercimek dördüncü sıradayız. Çeltik’te beşinci sıradayız. Yağlı ayçiçek’te 6.sıradayız. Bunlara baktığımızda Çorum’un tarımda ne kadar önemli olduğunu görüyoruz” dedi.

Çiftçilere 1,5 Milyon Liralık Ödeme

Safi Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Safi ise bu yıl çiftçilere 1 milyar 500 milyon liralık ödeme yapılacağını ifade ederek, “Alımı planlanan 850 bin ton pancar karşılığı olarak çiftçimize 1 milyar 800 milyon TL pancar bedeli ve nakliyecilerimize yaklaşık 320 milyon TL nakliye bedeli ödemesi yapacağız.

Çiftçimize destek olmak adına şeker pancarı üretim sezonu boyunca her ay düzenli olarak bugüne kadar 230 milyon TL nakdi avans ödemesi yaptık. Çiftçilerimizin talepleri doğrultusunda tohum, gübre, zirai ilaç ve bitki besleme ürünleri verilerek 270 milyon TL’lik ayni avans desteği verilmiş olup, toplamda 500 milyon TL’lik avans ödemesini de yapmış bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

Üretimde Hedef 120 Bin Ton

Bu yıl toplamda 120 bin ton şeker üretmeyi planladıklarını kaydeden Safi, “Çorum Şeker Ailesi olarak; Çorum, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat, Nevşehir ve Kırşehir olmak üzere 6 ilde; 167 köy, 3 bin 350 çiftçi ile 138 bin dekarlık alanda pancar üretimi yapmaktayız. Bunun karşılığında 850 bin ton Şeker pancarı üreterek, 120 bin ton şeker, 187 bin ton küspe ve 35 bin ton da melas üretmeyi planlamaktayız” şeklinde konuştu.

Yüzde 30’luk kapasite artışı planladıklarını anlatan Ümit Safi, “Safi Çorum Şeker olarak fabrikamızın evvelki tüm rekoltelerini egale ederek yeni rekorlara ulaşmayı hedeflemekteyiz. Fabrikayı devraldıktan sonra modernizasyon ve otomasyon için 750 milyon TL yatırım yaptık. Yüzde 30’luk kapasite artışı için 1 milyar 500 milyon TL’lik yatırım planlamaktayız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından çiftçilere plaket ve hediyeler verildi.

Tören, açılış duası ve kurdele kesiminin ardından sona erdi. (Sümeyran Özdoğan)