Hitit Angels, Robotex’ten Şampiyon Olarak Döndü

Yayınlama: 12.04.2023
Düzenleme: 12.04.2023 16:27

Hitit Angels Robotexten Sampiyon Olarak Dondu

Hitit Angels, Robotex’ten Şampiyon Olarak Döndü

Çorumlu öğrenciler, Robotex Türkiye İzmir Bölge Finallerinde iki şampiyonluk elde ederek Türkiye Finallerine Şampiyon olarak katılma hakkı kazandı.

Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Takımlarımızdan olan “Hitit Angels” minikleri Robotex Türkiye’de iki şampiyonluk ile ses getirdi.

Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Çorum İl Temsilciliği takımlarından olan “Hitit Angels Robotics” Takımı Robotex İnternational ve Robotex Türkiye’nin düzenlediği Robotex İzmir Bölge Finallerinde iki kategoride katılım sağladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Çorum İl Temsilcisi Engin Uzun’un açıklaması şu şekilde:

Hitit Angels minikler grubunu oluşturan takım üyeleri ilkokul öğrencilerinden oluşmaktadır. Steam çalışmalarına küçük yaşta başlayan takım üyelerimiz Asya Yavuz, Yanur Yazgı, Zeynep Neva Akgönül, Yusuf Barış Gümüş çalışmalarını tamamlayarak katılım bölge finallerine katılım sağladılar. İki farklı kategoride yarışmaya katılan öğrencilerimiz (Robot Ligi, NODRİC Kızların İtfaiyeciliği) süreç boyunca çalışmalarının ve 21. yüzyıl beceri kazanımlarını sergileme imkanı buldu.

Robotex Robot Ligi kategorisinde; daha önceden hazırladıkları Yeşil Enerji üretimi, depolaması ve kullanımı ile ilgili projelerini Lego blokları ile hazırladıkları proje matı üzerinde tanıtarak jürilerin dikkatini çekmeyi başardılar ve bu kategoride Robot Ligi Şampiyonu kupasını kazandılar. Öğrencilerimiz sunumlarını yaptıklarında bilgi ve beceri kazanımının yanında öğrendikleri bilgiler özgüvenli bir şekilde anlatma becerisini de sergilemiş oldular. Ayrıca Yeşil Enerji ile ilgili olarak tasarlayarak kodladıkları robotları ile de büyük bir ilgi sahibi oldu.

Nodric Kızların İtfaiyeciliği kategorisinde ise daha önceden belirlenen kriterlere uygun olarak tasarlayarak kodladıkları robotları ile otonom sürüş gerçekleştirerek yangın anında müdahale edebilecek bir proje robotunu yarışma alanında sergileme fırsatı buldular. Yarışmada üç kez piste çıkan öğrencilerimiz ve robotları ile kendi kategorisinde en yüksek puanı alarak Robotex Türkiye 1’incilik ödülünün sahibi oldu.

Her iki kategoride başarılı olan Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Takımı Hitit Angels öğrencileri Türkiye Finallerine Şampiyon olarak katılma hakkı kazandılar. Ayrıca Türkiye Finalleri sonrasında oradaki performansları sonrasında Estonya’da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonasına katılım ve hem Türkiye’yi hemde Çorumumuzu temsil etmeyi planlamaktayız.

Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Çorum İl Temsilcisi ve Takım Mentörü Engin Uzun ayrıca “Öğrencilerimizin proje tabanlı öğrenme, algoritmik düşünme becerileri, 21. yüzyıl teknoloji kazanımları, Steam (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Tasarım, Matematik) becerilerini ve bilgi, becerilerini karşı tarafa aktarım yapabilme yetilerini geliştirdiğimiz öğrencilerimiz yarının proje ve teknolojilerine yön vermesi amacıyla çalışmalarımızı uzun bir süredir sürdürmekteyiz. Robotex Türkiye İzmir Bölge Finallerinde aldığımız bu şampiyonluk bizler için bir başlangıç daha nice güzel projelerde hem ülkemizi temsil etmeyi hem de Çorumumuzun adını tüm dünyaya duyurmayı hedeflemekteyiz” dedi. (Sümeyra Özdoğan)