HİTÜ’de Kadınlar için Çalıştay Yapıldı

Yayınlama: 13.02.2024
Düzenleme: 13.02.2024 16:39

Djqklwjdlqkjwdlkqjwd Jpg

HİTÜ’de Kadınlar için Çalıştay Yapıldı

Çorum’da Hitit Üniversitesi öncülüğünde dört farklı kurum tarafından “Çorum’da Kadının Sosyo-Ekonomik Durumunun Güçlendirilmesi Çalıştayı” gerçekleştirildi. Çalıştayda rapor hazırlanacak ve Hazırlanacak rapor 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kamuoyuyla paylaşılacak.

Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Çorum Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen çalıştayda kadınların yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunlar ve bu alanda yapılması gerekenler analiz edilerek raporlanacak. Hazırlanacak rapor 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kamuoyuyla paylaşılacak.

Çalıştayın açılış programına, Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Kadın ve Aile Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜKAM) Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Hasan Taner Özbey, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Bektaş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda , Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Kadın ve Aile Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜKAM) Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam birer konuşma yaptı.

Rektör Yardımcısı ve Kadın ve Aile Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜKAM) Müdürü Prof. Dr. Nurcan Baykam ise çalıştayla kadının sosyal, ekonomik ve toplumsal sorunlarını, ihtiyaçlarını ve beklentilerini analiz ederek, yerel yönetimler için bu konularda uygulamalar belirlemeyi hedeflediklerini ifade etti.

İlki 2017’de düzenlenen çalıştayın en büyük çıktısının “Anne Üniversitesi Projesi” olduğunu, bu uygulama ile yüzlerce annenin üniversite ortamıyla tanışmasını sağladıklarını anlatan Baykam, 6 annenin sınavı kazarak üniversite eğitimi gördüğünü, mezun olduğunu, istihdam edildiğini kaydetti.

Baykam, ikinci çalıştaydan da benzer sonuçlar çıkmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Gün boyu devam eden çalıştayda farklı çalışma grupları, belirlenen soruları tartışıp, öneriler geliştirdi.

YouTube video