İzne Çıkarılan İşçiler Meclis’te

Yayınlama: 14.05.2024
Düzenleme: 14.05.2024 17:52

Djwqkldjqklwjdlkqwjkdl Jpg

İzne Çıkarılan İşçiler Meclis’te

Çorum’un Dodurga ilçesindeki maden ocağında 6 ay ücretsiz izne çıkarılan 88 işçiyi temsilen dört maden işçisi, Ankara’ya giderek TBMM’de CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız ve CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ile bir araya geldi.

İşçi heyeti, beraberlerinde Tahtasız ile birlikte Başarır’ı makamında ziyaret ederek sorunlarını ve taleplerini aktardı.

Maden ocağında olduğu öne sürülen çökme ve kaymaların özelleştirmeden bu yana devam ettiği belirtilen işçiler, kömür ocağında gerekli önlemlerin alınmasını ve çalışmaya devam etmek istediklerini dile getirdi. Ev geçindirdiklerini ve 6 ay işten uzaklaştırılmalarının aile ve ekonomik yaşamlarını alt üst edeceğini belirten işçiler, haklı taleplerine olumlu sonuç alıncaya kadar direnişlerini sürdüreceklerini vurguladı.

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız da yaptığı açıklamada, 1940’lı yıllarda üretime başlayan Dodurga Alpagut Linyit ocağının özel bir yere sahip olduğunu ve 2002 yılında özelleştirildikten sonra iki kez el değiştirdiğini hatırlattı. Tahtasız, kömür ocağında çalışan 88 işçinin sendikalı oldukları gerekçesiyle 6 ay süreliğine ücretsiz izne çıkarıldığını ve bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

KAYMA VE ÇÖKME RAPORU İDDİASI

Ayrıca Tahtasız, kömür ocağında şirket yetkilileri ile de görüştüğünü ve Hacettepe Üniversitesi’nin yaptığı inceleme sonucu ocakta kayma ve çökme olduğuna dair rapor verildiğini ileri sürdü.

YouTube video