‘Kadroya Geçişler Eğitim Durumuna Göre Yapılmalı’

Yayınlama: 28.02.2023

‘Kadroya Geçişler Eğitim Durumuna Göre Yapılmalı’

Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndaki bazı sözleşmeli personelin kadroya geçirilme kriterlerinde eğitim ve mezuniyet durumlarının dikkate alınmadığı gerekçesiyle,  Sağlık-Sen olarak yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilmesi için Cumhurbaşkanlığı’na başvuru yapıldı” dedi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, sözleşmeli destek personeli ve diğer sağlık personeli istihdamında aranan niteliklerinde; eğitim, mezuniyet ve meslek durumları dikkate alınarak kriterler belirlenmiştir. Sözleşmeli destek personeli istihdamında; çocuk bakıcısı, hasta ve yaşlı bakıcısı, engelli bakıcısı olarak pozisyon unvanları belirtilmiş ve aranan nitelikler arasında Çocuk Gelişimi, Acil Bakım Teknikerliği, Paramedik, Yaşlı Bakım Hizmetleri, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon vb. önlisans programlarından mezun olma şartı aranmaktadır. Bakanlıkta istihdam edilen sözleşmeli diğer sağlık personeli istihdamında aranan niteliklerde ise, ortaöğretim kurumlarının Acil Tıp Teknisyenliği ile Önlisans Paramedik programından mezun olma şartı vardır. Ancak, sözleşmeli destek personeli ve diğer sağlık personeli unvanlarının, devlet memurluğu kadrolarına atanmalarında; eğitim ve mezuniyet durumları dikkate alınmamıştır. İlgili kriterler üzerine istihdam edilenler, çeşitli sağlık bölümlerinden mezun olmalarına rağmen; hizmetli, hastabakıcı veya sağlık memuru unvanlarına atamalarının yapılacak olması sebebiyle hak kaybına uğrayacaktır” ifadelerini kullandı.

Saatcı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sağlık-Sen olarak konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’na yazılı başvuru yapılmıştır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda istihdam edilen sözleşmeli personelin atanacakları memur kadrolarının sözleşmeli personel pozisyonuna esas aranan niteliklerin eğitim, mezuniyet ve meslek durumu dikkate alınarak yeniden belirlenmesi talep edilmiştir. Konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.