‘Kamu Mühendisi Artık Yoksul’

Yayınlama: 18.04.2023

Kamu Muhendisi Artik Yoksul

‘Kamu Mühendisi Artık Yoksul’

Çorum’da kamu mühendisleri hükümet yetkililerine seslendi.

Türk Tarım Orman Sendikası Çorum-Çankırı-Yozgat Şube Başkanı Yusuf Bayçelik’in yazılı bir açıklama yaparak içinde bulundukları zor durumdan kendilerini çıkarmaları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’den yardım istedi.

“Tüm baskı ve zorluklara rağmen devlete olan inancını kaybetmek istemiyor” diyen Türk Tarım Orman Sendikası Çorum-Çankırı-Yozgat Şube Başkanı Yusuf Bayçelik, tek beklentilerinin hak ettikleri yaşam için gerekli saygınlık ve haklarının teslim edilmesi olduğunu vurguladı.

“Mühendisi muhtaç etmemek adına gereken en önemli şey itibardır. İşçisinden borç isteyenin mühendisin itibarı var mıdır?” diye soran Bayçelik, “Bazı kamusal  meslekleri cımbızla çekerek onları yoksulluktan kurtarıp mühendisi yoksul bırakmak hiç bir sebeple doğru olamaz” dedi.

Türk Tarım Orman Sendikası Çorum-Çankırı-Yozgat Şube Başkanı Yusuf Bayçelik’in kamu mühendisleri hakkındaki basın açıklaması şu şekilde:

Elinizi uzatıp dokuna bildiğiniz her şeyin, bir mühendisin sayesinde orada olduğunu azda olsa düşünen herkes bilir. Mühendisler, devlete hizmet etmenin ne büyük bir önem arz ettiğini bilmektedirler. Yaptıkları hizmetlerin devlete katkısı maddi ve manevi hesap edilemez.

Devlet kademelerinde çalışan mühendislerin, tek beklentisi; hak ettikleri yaşam için gerekli saygınlık ve haklarının teslim edilmesidir.

Bir devletin mühendisi yoksul ise diğerlerini siz düşünün. Bazı kamusal  meslekleri cımbızla çekerek onları yoksulluktan kurtarıp mühendisi yoksul bırakmak hiç bir sebeple doğru olamaz. Bugün itibari ile yoksulluk sınırının yarısına yakın maaş alan kamu mühendislerinin haklı davalarında sivil toplum örgütleri, basın yayın ve tüm kanaat önderleri onlara destek vermelidir.

Bu gerçekler ortada iken; işçisinden daha az maaş alan, yoksulluk sınırının çok çok altında geliri olan mühendisler, tüm baskı ve zorluklara rağmen devlete olan inancını kaybetmek istemiyor.

Hükmetmekte en önemli kaide olan adaletin yerini bulması adına mühendislerin yoksulluktan kurtulmasını sağlayacak gelire ulaştırılması, hükümetin görevidir. Hükümetin yol başçıları; Cumhurbaşkanımız ,sayın Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri sayın Devlet Bahçeli beyefendiden acilen bu hususta bir tasarruf bekliyoruz.

Mühendisi muhtaç etmemek adına gereken en önemli şey itibardır. İşçisinden borç isteyenin mühendisin itibarı var mıdır? (Zahide Yasemin Özden)