‘Kayıt Dışı Ekonomi İçin Eğitici ve Yönlendirici Bir Sistem Benimsenmeli’

Yayınlama: 28.08.2023

Kayit Disi Ekonomi Icin Egitici Ve Yonlendirici Bir Sistem Benimsenmeli

‘Kayıt Dışı Ekonomi İçin Eğitici ve Yönlendirici Bir Sistem Benimsenmeli’

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (TSO) Başkanı Çetin Başaranhıncal, “İş dünyası olarak bizlerin bu noktadaki talebi, kayıt dışı ekonomiye karşı mücadele verilirken cezacı değil, eğitici ve yönlendirici bir sistemin benimsenmesidir” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Çorum İl Müdürü Ömer Tök, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette İl Müdürü Ömer Tök, TSO Başkanı Başaranhıncal Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın Çorum’a yaptığı ziyaret değerlendirildi.

Ziyarette SGK prim borçlarının yapılandırılması, kayıt dışı istihdam, sigorta prim teşviklerinden yararlanma şartları, asgari ücret desteği gibi konularda bilgi alışverişinde bulunuldu.

“İş İnsanlarımızın İstek ve Taleplerini İlettik”

Ziyaretle ilgili bir açıklama yapan TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, “Türkiye’nin kültürel mirasının taşıyıcılarından, büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan şehrimizin ekonomisi, ihtiyaç ve talepleri çalışma hayatında karşılaşılan sorunlar ile sosyal güvenlik ve iş kanununda yaşanan mevzuatsal sorunlar ve öneriler ile ilgili iş insanlarımızın istek ve taleplerini ilettik. Kendisine göstermiş oldukları yaklaşımları ve nezaketi için teşekkür ediyorum” dedi.

Ayrıca TSO’nun konumu ve hedef kitlesi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu ile aynı kulvarda hizmet veren bir kuruluş olduğunu belirten Başaranhıncal, her iki kurumun da kayıt dışı istihdamın yok edilmesi için çaba gösterdiğini söyledi.

Kayıt Dışı Ekonomiyi ‘Yönlendirme’ Tavsiyesi

İş dünyası açısından haksız rekabetin oluşmaması adına kayıt dışı istihdama karşı mücadele verdiklerini ifade eden Başaranhıncal, “Sosyal Güvenlik Kurumu da kayıt dışı istihdama karşı yoğun bir şekilde mücadele vermektedir. İş dünyası olarak bizlerin bu noktadaki talebi, kayıt dışı ekonomiye karşı mücadele verilirken cezacı değil, eğitici ve yönlendirici bir sistemin benimsenmesidir. Ayrıca Prim borçlarının yapılandırılması, sigorta prim teşviklerinden yararlanma şartları, asgari ücret desteği gibi konularda bilgi paylaşımı için teşekkür ediyorum” dedi. (Sümeyra Özdoğan)