KOBİ’lere 50 Milyon Lira Kaynak Tahsis Edecek

Yayınlama: 23.02.2023

KOBİ’lere 50 Milyon Lira Kaynak Tahsis Edecek

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve KOSGEB ortaklığında KOBİ’lere 50 milyon liralık kaynak verilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ortaklığında hazırlanan bu finansman destek programı ile KOBİ’lerin finansman ihtiyacının karşılanması ve bölgede yatırım hareketi başlatılması hedefleniyor.

İmalat sanayinde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ’ler) başvurusuna açık olan program kapsamında desteklenecek faaliyetler için KOSGEB tarafından toplam 50 milyon lira kaynak tahsis edilecek.

Desteğin tematik öncelikleri; bölge işletmelerinin katma değerli üretim, uluslararasılaşma ve genç istihdamı odağında desteklenmesi, sanayide yeşil dönüşüme yönelik döngüsel ekonomi ve kaynak verimliliği odaklı projelerin desteklenmesi, OKA tarafından ön fizibilitesi yapılmış ve “yatirimadestek.gov.tr/yatirim-firsatlari” internet adresinde yayınlanan imalat sanayiine yönelik yatırım konularının hayata geçirilmesi olarak belirlendi.

Öncelikli Sektörler Bazında Değerlendirilecek

Programa yapılan başvurular il bazında desteklenen öncelikli sektörler bazında değerlendirilecek. Çorum’da ise bu sektörler şöyle:

Gıda Ürünlerinin İmalatı, Giyim Eşyalarının İmalatı, Ağaç, Ağaç Ürünleri ve Mantar Ürünleri İmalatı, Metalik Olmayan Ürünler İmalatı, 28: Makine ve Ekipman İmalatı, 33: Makine ve Ekipmanların Kurulumu ve Onarımı.

TR-83 bölgesinde bulunan diğer iller için öncelikli sektörler ise şöyle:

Amasya

Gıda Ürünlerinin İmalatı, Giyim Eşyalarının İmalatı, Ağaç, Ağaç Ürünleri ve Mantar Ürünleri İmalatı, Kauçuk ve Plastik Ürünlerin İmalatı, Metalik Olmayan Ürünler İmalatı, Elektrikli Teçhizat İmalatı, 31: Mobilya İmalatı.

Samsun

Gıda Ürünlerinin İmalatı, Giyim Eşyalarının İmalatı, Ağaç, Ağaç Ürünleri ve Mantar Ürünleri İmalatı, Kok Kömürü ve Petrol Ürünleri İmalatı, Eczacılık ve Ecz. İlişkin Malzeme İmalatı, Kauçuk ve Plastik Ürünlerin İmalatı, Metalik Olmayan Ürünler İmalatı, Ana Metal Sanayi, Motorlu Kara Taşıtı ve Römork İmalatı, Mobilya İmalatı, Diğer İmalatlar.

Tokat

Gıda Ürünlerinin İmalatı, Giyim Eşyalarının İmalatı, Ağaç, Ağaç Ürünleri ve Mantar Ürünleri İmalatı, Kauçuk ve Plastik Ürünlerin İmalatı, Metalik Olmayan Ürünler İmalatı, Mobilya İmalatı.

Ortak Sektörler

Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı, Temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, Silah ve mühimmat imalatı, Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, Elektrikli teçhizat imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, Motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı, Diğer ulaşım araçlarının imalatı (30.1 Gemi ve tekne yapımı hariç), Tıbbi ve dişçilik ile ilgili araç ve gereçlerin imalatı.”

Son Başvuru 10 Mart

Programın son başvuru tarihi olarak 10 Mart 2023 tarihi belirlendi. Başvurular 10 Mart saat 18.00’e kadar yapılabilecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.