‘Kulluk Bilinci İçin Şükür Kelimesi Anahtar’

Yayınlama: 22.10.2023

Kulluk Bilinci Icin Sukur Kelimesi Anahtar

‘Kulluk Bilinci İçin Şükür Kelimesi Anahtar’

Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Elemanı Doç. Dr. Yunus Öztürk, Daima huzurda olma bilincini kazandıracak, bu bilinci sürdürmemize yardımcı olacak ve kulluğumuzdan lezzet almamızı sağlayacak anahtar kavramın “şükür-teşekkür” olduğunu vurguladı.

Hitit Üniversitesi İslami İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi (HİSAM) ile Çorum Müftülüğü’nün ortaklaşa hazırladığı ve Ahlatçı Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Vakfı’nın finanse ettiği “Mesleki Gelişim Akademisi ve Bilinç Serisi” projesi kapsamında bir sunum yapan Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Elemanı Doç. Dr. Yunus Öztürk, insanın bulunduğu her sosyal ortamda bir kimliğe sahip olduğunu; bu ortamdan ayrıldığında ilgili kimlikten sıyrıldığına belirterek, kulluğun hayat devam ettiği müddetçe her daim devam eden bir kimlik olduğuna dikkat çekti.

Kulluğu daima “Rabbin huzurunda bulunma” hali şeklinde niteleyen Yunus Öztürk, Hazreti Peygamber’in ‘Allah’a onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor’ şeklinde tanımladığı ihsan ile kulluk bilinci arasında ilişki kurdu.

Daima huzurda olma bilincini kazandıracak, bu bilinci sürdürmemize yardımcı olacak ve kulluğumuzdan lezzet almamızı sağlayacak anahtar kavramın “şükür-teşekkür” olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Öztürk, kulluğun çeşitli boyutları olduğunu, kulluk bilinci için “şükür” kelimesini neden anahtar olarak seçtiğini ise insanlar için en iyi örnek olan Peygamber Efendimiz’in hayatından bir örnekle açıkladı.

Bu örnekte Öztürk, Hazreti Aişe’nin, kulluğumuzun bir boyutu olan namaz ibadetini yerine getiren Peygamber Efendimiz’e geceleri uzun süre namaz kılmasının, kıyam ve rükuda bulunmasının nedenini sorduğunda Efendimiz’den gelen “Rabbine şükreden bir kul olmamayayım mı” cevabını hatırlattı.

“İbadetlerin Külfet Boyutu” başlığı altında sunumunu gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hicabi Seçkiner ise, külfetin iki boyutu olduğunu anlatarak, “Birincisi, Allah’ın meşakkat hükmü ile kolaylığı istemesi sonucu ortaya koyduğu külfet olup dinin koyduğu hükümlerin insanlara meşakkat vermeyi hedeflemediğini belirten birçok ayet ve hadis bulunmaktadır. Örneğin, “Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez”. İkincisi, kulların ibadetleri ifa ederken zorlanma sıkılma ve usanma anlamında içimizde taşıdığımız külfet. İnsan açısından bakıldığında ibadetin tabii ki külfeti zorluğu olacak. Namazın nefse ağır gelmesi, oruç ifa edilirken açlığın zorluğu gibi. Ancak bunların külfetine dayanmak zorundayız. Zira bu külfete karşılık Allah bize dünya hayatını ifa ederken evreni boyun eğdirmiş, nimetleri ayaklarımıza sermiş bize haz ve mutluluğu bahşetmiştir. Modern toplumun en büyük problemlerinden birisi işte bu noktadır ki; bizler hazları karıştırmışız. Aslında gerçek haz ibadetlerde iken biz hazzı Allah’ın mubah ya da haram kıldığı sahalarda aramaktayız. Sonsuza kadar yesek içsek bir sadakanın, bir yardımlaşma ve paylaşmanın mutluluğunu bize veremez. Biz kendi elimizle ibadetleri külfet görerek ondan alacağımız haz ve mutluluğun yerini değiştirip dünyalık hazlara geçtik. Aşırı özgürlük, aşırı tüketim ve israf ibadetlerin yerini aldı. Sonunda bireysel olarak ibadetlerde külfetlerden kaçınmamız bizi toplumsal olarak rehavete sürükledi ve bu da bizde kendimize, dine, evrene, doğaya ve Yaratıcı’ya karşı fütursuzca davranan, dumura uğramış ve yozlaşmış bir halin teşekkülüne sebep olmuştur” dedi. (İHA)