Limak, Karayipler’e Hazırlanıyor

Yayınlama: 16.11.2023
Düzenleme: 16.11.2023 16:36

Limak Karayipler Sadece Internete

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Limak, Karayipler’e Hazırlanıyor

Limak Şirketler Grubu, Howard Hamilton Uluslararası Havalimanı için düzenlenen ihaleye yeterlilik başvurusu yaptı.

Kosova ve Senegal Uluslararası havalimanlarının yanı sıra, birçok ülkede havacılık faaliyetlerini sürdüren Limak Şirketler Grubu, Türk bayrağını farklı coğrafyalarda dalgalandırmak için yeni stratejik adımlar atıyor.

Dünyanın önemli turizm destinasyonlarındanKarayipler’in, en büyük turizm merkezlerinden biri olan Turks& Caicos Adaları’nda yapılacak projeyle dünyanın önde gelen inşaat şirketleri de ilgileniyor.

Başta Kanada ve Amerikalı yüksek gelir grubundan turistler olmak üzere yılda 1 milyondan fazla yolcuya hizmet veren Karayiplerdekihavalimanının, kapasite artırım çalışmaları sonrası 2 milyondan fazla yolcu ağırlaması hedefleniyor. Yapılacak yatırımlar arasında 4 yolcu köprülü 25 bin metrekare yeni terminal binası, çok katlı kapalı otopark ve 35 bin 600 metrekare alanda apron düzenlemesinin yanı sıra pist ve araç yollarının genişletilmesi yer alıyor.

Limak Şirketler Grubu Birleşme ve Satın Almalardan sorumlu Kurumsal Finansman Grup Başkanı Kerem Güzel konuya ilişkin şu bilgileri verdi. “Stratejik sektörlerimiz arasında olan Terminal ve Havalimanı İşletmeciliği alanında, uluslararası arenada bayrağımızı farklı coğrafyalara taşımaya devam edeceğiz. Uzakdoğu ve Güney Amerika yakın dönemde ilgili olduğumuz pazarlar arasında. Özellikle büyüme potansiyeli yüksek ve de sektördeki bilgi ve tecrübemiz sayesinde operasyonel ve finansal açıdan verimliliğine katkıda bulunabileceğimiz havalimanlarını, ileriki dönemlerde portföyümüze katmak için çalışacağız.”

Turks& Caicos Adaları nerede

Turks& Caicos Adaları, Karayipler’de yer alan ve Britanya’ya bağlı olan yaklaşık 40 bin kişinin yaşadığı takım adalardan oluşuyor. Nüfusunun çoğunluğu Providanciales adasında bulunan ülkenin idari başkenti ise Grand Turk adası. İsmindeki ‘Turks’ ifadesini, adayı keşfeden İspanyolların adada yaygın bir kaktüs bitkisi üstündeki kırmızı çiçeğin şeklini, Osmanlı’da yaygın kullanılan fese benzetmesiyle aldığı rivayet ediliyor.