Maaş Açıklaması Ortalığı Karıştırdı

Yayınlama: 07.04.2023
Düzenleme: 07.04.2023 17:06

Maaş Açıklaması Ortalığı Karıştırdı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “öğretmen maaşının 20 bin üzerinde olduğu” yönündeki sözlerine öğretmen ve memurlardan tepki geldi. Bakanlık binası önünde toplanan Eğitim-İş Sendikası ve Büro-İş sendikası üyesi memurlar açlık sınırının “9 bin 475 TL” olduğunu hatırlatıp protesto gösterisinde bulunurken, meslekte 17 yılını dolduran bir öğretmen “Ben 13 bin 600 lira maaş alıyorum. Ya aradaki farkı verin ya da kamuoyunda algı yaratmayın Bakan Bey” dedi.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in “en düşük öğretmen ve emekli maaşının 20 bin liranın üzerinde olduğu” yönündeki sözleri Ankara’da protesto edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde toplanan memurlar açlık sınırının “9 bin 475 TL” olduğunu hatırlattı.

“Yeni Başlayan Bir Öğretmen 12 Lira Civarında Maaş Alıyor”

Bir öğretmen, “Bugün açlık sınırında yaşayan bir öğretmenin aldığı maaş ispatıyla ortadadır. Göreve yeni başlayan bir öğretmen bugün 12 bin TL civarında maaş almakta. Yani bakanın ‘öğretmenler 20 bin liranın üzerinde maaş alıyor’ söylemi ispatla yalanlanmış olmaktadır. Bu nedenle öğretmenlerin eşit işe, eşit ücret kapsamında bölünmesi ve ayrıştırılmamasının önüne geçilmesini istiyoruz” dedi. (Haber Merkezi)