Mehmet Şimşek, Deprem Vergisi Sorusu Yanıtladı: Vergiler Nereye Harcanıyorsa, O Vergiler de Oraya Harcandı

Yayınlama: 31.10.2023
Düzenleme: 01.11.2023 11:08

Mehmet Şimşek, Deprem Vergisi Sorusu Yanıtladı: Vergiler Nereye Harcanıyorsa, O Vergiler de Oraya Harcandı

AA

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçesi TBMM Plan ve Komisyonunda kabul edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının bütçe görüşmeleri kapsamanda bir bilgilendirme konuşması gerçekleştirdi.

Bakan Şimşek, konuşmaların ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Şimşek, gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtlarken, toplumun refahını kalıcı şekilde yükseltmek için dezenflasyon programının kararlılıkla uygulanacağını, üretim, rekabet ve verimliliği artırıcı yapısal reformların hayata geçirileceğini belirtti.

Gazetecilerin soruları arasında muhalefetin sık sık sorduğu “Özel İletişim Vergisi” ya da ” vergisi” olarak bilinen verginin nereye harcandığı sorusu tekrar gündeme geldi.

“Vergiler nereye harcandıysa, deprem vergileri de oraya harcandı”

Şimşek, kendisine 10 yıl önce deprem vergileri sorulduğunda verdiği yanıtta bir konunun özellikle cımbızla ön plana çıkarıldığını belirterek, şu ifadeyi kullandı:

O zaman, ‘Deprem vergisi diye bir vergi yok. Çünkü bütün vergiler bir havuza toplanıyor, o havuzdan çiftçiye, eğitime, sağlığa, duble yollara ayrılıyor.’ diye sıraladım. Tüm kamu harcamalarını sıraladım. ‘Eğer deprem fonu kurulsaydı, o zaman ayrı bir hesapta izlenirdi. Deprem nedeniyle getirilmiş vergiler var ama o vergiler genel bütçe havuzuna girdiği için harcamalar nereye yapıldıysa bütün harcamalar oraya yapıldı.’ dedim. Ona rağmen akılda deprem vergileri şuraya harcandı, buraya harcandı… Vergiler nereye harcanıyorsa, o vergiler de oraya harcandı.

Deprem vergisi

Özel İletişim Vergisi ya da deprem vergisi, Gölcük’te 1999 yılında gerçekleşen ve 17 binden fazla kişinin ölümü ile sonuçlanan depremin ardından getirilmişti. Başlangıçta geçici olarak getirilen bu vergi, depreme bağlı hasarın önlenmesini amaçlayan kalıcı olmuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)