Milyonlarca Lira Harcanan ve Yarım Kalan Yeniden Gündemde

Yayınlama: 14.09.2023

Milyonlarca Lira Harcanan

Milyonlarca Lira Harcanan ve Yarım Kalan Yeniden Gündemde

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, Anadolu’daki ilk baraj olarak bilinen, Hitit Barajı ve çevresinde yapılan ve yarım kalan Hitit Barajı ve Arkeopark Projesi’nin yeniden gündeme getirdi.

Projenin son durumuyla ilgili bölgede bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, “Çorum’da bulunan ve dünyanın en büyük medeniyetleri arasında yer alan Hititler’in 3 bin 250 yıl önce inşa ettiği baraj ve çevresinde 2018 yılında 10 milyon 700 bin lira (2 milyon 850 bin dolar) harcanarak yapılan Arkeopark, hiç faaliyete geçmeden çürümeye terk edildi” dedi.

Bugüne kadarki süreci özetleyen Tahtasız, “Bugünkü kur üzerinden 77 milyon TL’den fazla maliyeti olan Alacahöyük Hitit Gölpınar Barajı ve Arkeopark Projesi, DSİ tarafından ihale edildi ve 2018 yılında kesin kabulü yapıldı. DSİ’nin, tüzüğünde böyle bir yeri işletme yetkisi olmadığı faaliyete geçiremedi. Bölge turizmini canlandırmak amacıyla yapılan projeye Alaca Belediyesi, Çorum Belediyesi, Çorum Valiliği ve Hitit Üniversitesi gibi devlet kurumları da sahip çıkmayınca talan edilmeye başlandı” ifadelerini kullandı.

Harabeye Döndü

Bölgede yapılan projenin bakımsızlık nedeniyle harabeye döndüğünü aktataran Tahtasız, şunları söyledi:

“Alaca ilçesine bağlı Alacahöyük’de M.Ö 1240 yılında Hititliler tarafından sulama ve içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan baraj, 2002 yılında yapılan kazılar sırasında bulundu. Gün yüzüne çıkarılan barajın turizme kazandırılması için etrafındaki 277 dönüm arazi kamulaştırıldı.

2016 yılında yapımına başlanan proje kapsamında tarihi Hitit Barajı etrafında çevre ve peyzaj düzenlemesi yapıldı. Hitit at arabaları ile yapılacak gezi güzergahı, baraj ve kazı alanları için seyir terasları, Hitit dönemini yansıtacak eser reflikaları, laboratuvar, Hitit usulü doğal tarım alanları, Hitit yemeklerinin sunulacağı restoran, atölyeler, sergi salonları ve konaklama yerleri yapıldı.  Turizm amaçlı yapılan tesisleri işleten kimse çıkmayınca dört yılın sonunda harabeye döndü.

2018 yılında kesin kabulü yapılmasına rağmen 10 milyon 700 bin lira harcanan tesis çürümeye terk edildi. Ve buranın da kapıları, camları kırık dökük vaziyette. Kaderine terk edilmiş harabe bir vaziyette çürüyor tesis. Bu alana bir bekçi dahi koyamadılar. Milli servetin göz göre çürümesini izliyorlar.”

Turizme Kazandıralım

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a seslenen CHP’li Tahtasız, bu tesislerin bir an önce turizme kazandırılması gerektiğini ifade ederek, “Biz buradan turizm bakanına sesleniyoruz; Burası 2018’de teslim alındığında her taraf çok güzeldi. Alacahöyük Belediyesi 2014 yılında kapatıldı. Burayı Alaca Belediyesi teslim almadı. Çorum Belediyesi teslim almadı. Çorum Valiliği teslim almadı. Hitit Üniversitesi teslim almadı. Ve burası maalesef kaderine terk edildi. 2018 yılında bitirildiğinde 10 milyon 700 bin lira harcanan tesis çürüyor. Her seçim öncesinde Boğazkale, Hattuşa ve Alacahöyük ve Ortaköy’’deki Şapinova kazılarını birbirine bağlayan turizm yolu yapılacağı sözü verildi o da yapılmadı. Burası 7500 yıllık tarihi olan Hititlerin başkenti. Buraları turizme kazandıralım. Ve buralara hak ettiği değeri verelim” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)