Motofest’e Yaklaşık 10 Bin Kişi Katıldı

Yayınlama: 26.07.2023

Ozel Haber 3

Motofest’e Yaklaşık 10 Bin Kişi Katıldı

Çorum Oto Tamirciler, Makine Yedek Parça Satıcıları, Tornacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmettin Uzun, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Motofest’e bin 500’ü Çorum dışından olmak üzere toplam yaklaşık 10 bin kişinin katıldığını duyurdu.

Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve ÇESOB’un katkılarıyla Çorum Oto Tamirciler, Makine Yedek Parça Satıcıları, Tornacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından bu yıl dördüncüsü organize edilen Hitit Motosiklet Festivali (Motofest), geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi.

Festival, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda motor tutkununu Çorum’da buluşturdu.

Festival sonrası Çorum Oto Tamirciler, Makine Yedek Parça Satıcıları, Tornacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmettin Uzun, organizasyonun detaylarını gazetemiz muhabirine anlattı.

Her Yıl Geliştiriyoruz

Her yıl daha da güzel festivallere imza attıklarını belirten Necmettin Uzun, “Motofest’i istek üzerine dört yıldır yapıyoruz. Her yıl üzerine koyarak gidiyoruz. Nerede ne eksiklerimiz var yaptıkça görüyoruz. Ne yaparsak nasıl daha iyi olur bunları istişare eden bir ekibimiz var. Ekibimiz içerisinde motosiklet tutkunları ve tamircileri yer alıyor. Ekip içerisinde oda yönetim kurulu üyelerimiz de yer alıyor. Eksiklerimizi gidererek devam ediyoruz” diye konuştu.

Katılım Beklenenden Çok Oldu

Katılımın beklediklerinden yüksek olduğunu vurgulayan Uzun, “Bu yıl dördüncüsünü yaptığımız Motofest’te katılım ve heyecan beklediğimizin de üzerinde oldu. Bir ekip ruhu yakaladık. Bu yıl diğer kulüpleri daha çok davet ettik, yaptıkları festivallere biz de katıldık. Dolayısıyla katılım daha da arttı” dedi.

Bu yıl Türkiye’nin neredeyse her ilinden motosiklet severe ev sahipliği yaptıklarını dile getiren Başkan Uzun, “Bu yıl bin 500’e yakın şehir dışından gelen motosiklet severimiz vardı. Onların içerisinden yurt dışından gelenler de vardı. Hem motosikletiyle hem de karavanıyla gelenler de vardı. Mersin’den Artvin’den Trabzon’dan Tekirdağ’dan dahi gelenler vardı. Bizim de kayıtlarımız bunları doğruluyor. Biz de geçen yılla bu yıl arasındaki farkı görmek için şehir dışından gelenleri kayıt altına aldık. Bu yıl katılım sayısını artırdığımızı görüyoruz. Toplamda katılım, Çorum’dan da gelen vatandaşlarımızla birlikte 10 bin kişiyi buldu” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçilerin Kente Sağladığı Ekonomik Destek

Necmettin Uzun, il dışından gelen ziyaretçilerin kentin ekonomisine de katkı sağladığını hatırlatarak, “Şehir dışından gelen vatandaşlarımızın ilimize büyük katkı sağlıyor. Şehirde hareketlilik, ekonomik bir canlılık yaratıyorlar. Ailesiyle birlikte geliyorlar, festivale katılıyor, belirli bir saatten sonra otele gidiyor, şehir merkezinde yemek yiyor, kamp kurduğunda ihtiyaçlarını karşılıyor. Yani şehir dışından gelen motosiklet severler, esnafımıza, kentimize ekonomik anlamda da katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Etkinlik Alanı Nasıl Seçildi?

Uzun, organizasyonun hayata geçirilme aşamasında yaşadıkları yer sorunuyla ilgili bilgiler verdi. Başkan Uzun, şunları söyledi:

“Bizim en büyük sorunumuz yer sorunuydu. Belediyemizle istişare ettiğimizde önce Millet Bahçesi’ne karar aldık. Daha sonra orada güvenliği sağlayamayacağımızı, etkinliğin büyük bir alana yayılacağını ve vatandaşları rahatsız edeceğini öngördük. Dolayısıyla buradan vazgeçip Çimento Fabrikası arazisinde yapmayı düşündük. Burada da yapılmasını istemeyenler oldu. Son olarak Belediye Başkan Yardımcımız İsmail Yağbat’ın önerisiyle Çorum Belediyesinin Binicilik Tesisleri’nde yapmaya karar kıldık.

Bu karara iki hafta içerisinde vardık. Yaptığımız toplantılarda ‘yetiştiremeyeceğiz’ endişesi yer aldı. Ben de cesaretle ‘Bu her yılkinden daha iyi olacak’ dedim. Güzel de oldu. Önümüzdeki yıl daha iyi olacak.

Büyük bir kaza olmadı. Samsun Çarşamba’dan gelen bir tane arkadaşımız düşüp yaralandı ancak önemli bir sorunu yoktu. Biz de ÇESOB Başkanımız Recep Gür ile birlikte tedavisine yakından ilgilendik.

Finansman Nasıl Sağlandı?

Bu organizasyonun finansmanı kurumlarımız ve sponsorlarımızla sağlandı. Valiliğimiz, belediyemiz destek verdi. Çocuk oyunları için Milli Eğitim Müdürlüğümüz, ÇESOB Başkanımız Recep Gür tarafından bir takım şeyler karşılandı. Motosiklet hediyemiz Özçelik Metal tarafından karşılandı. Bir miktar Genç İş Adamları Derneği destek verildi. Bu organizasyonun içerisinde onlarca sponsorumuz oldu. Bu harcamalarımızı da en idareli şekilde yürüttük.”

“Bu İş Gönül İşi”

Emeği geçenlere teşekkür eden Uzun, “Motosiklet tutkunlarımız için seneye daha dolu dolu, kendini geliştirmiş bir organizasyon yapacağız. Bu organizasyonlar kolay organizasyonlar değil. Dört yıl önce başladığımızda Türkiye’nin 81 ilinde yapılıyordu. Şuan 25 ilinde ancak yapılabiliyor. Bunun nedeni genellikle güvenlik. Allah’a şükür Çorum’da hiç öyle bir şey yaşamadık. Bizlere destek veren sayın valime, belediyemize, ÇESOB Başkanıma, emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Bu iş gönül işi” diye konuştu. (Zahide Yasemin Özden)