Okullara 385 İşçi Alınıyor

Yayınlama: 25.08.2023

Okullara 385 Isci Aliniyor 1

Okullara 385 İşçi Alınıyor

Çorum’da il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde dokuz süreyle çalıştırılmak üzere 385 kişi istihdam edilecek.

İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından, Çorum il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere Toplum Yararına Program (TYP) uygulanacaktır. Bu kapsamda Çorum il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde toplamda 385 kişi dokuz ay süreyle istihdam edilecek. 11 Eylül’de başlayacak program 7 Haziran 2024’te sona erecek.

İstihdam edilecek kişiler, okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik faaliyetlerine destek verecek.

Program kapsamında katılımcılara asgari ücret ödenecek. Ücretler İŞKUR tarafından ödenecek.

Başvuruların 25 Ağustos’ta başladığı, 29 Ağustos tarihine kadar devam edeceği belirtildi.

İŞKUR’dan başvurularla ilgili yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

“Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 29.8.2023 Salı günü saat 24.00’e kadar, ALO-170 iletişim hattı üzerinden ve İŞKUR e-şube (www.iskur.gov.tr) internet adresinden iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler İş arayan Toplum Yararına ProgramlarTYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir.Başvuru şartları, kontenjan ve program numarası aşağıda ayrıca belirtilmiştir.Başvuruda sorun yaşayanlar İl Müdürlüğümüz Personelinden başvuru için yardım talep edebilirler.

TYP’lerden 27.9.2017 tarihinden itibaren dokuz ay ve daha fazla süreyle yararlanmış olanlar yönetmelik gereği maksimum faydalanma süresini tamamlamış olup yeni programlara başvuru yapamayacaklardır.

Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir.

TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin 1,5 (bir buçuk) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.

Başvuru Şartları:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak, öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç), emekli ve malul aylığı almamak,iş göremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir, son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun ve Okul Aile Birliği çalışanı olmamak,

5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendinin 4 numara alt bendi kapsamında tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanunun Ek-5. Kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdi ile süreksiz olarak çalışan kişiler TYP den yararlanabilir.

Öte yandan program kapsamında merkeze 236, Boğazkale’ye beş, Dodurga’ya altı, Kargı’ya 10, Laçin’e beş, Mecitözü’ne yedi, Oğuzla’a altı, Ortaköy’e altı, Uğurludağ’a beş, Alaca’ya 18, Bayat’a 16, İskilip’e 18, Osmancık’a 22, Sungurlu’ya 25 olmak üzere toplam 385 işçi alınacak. (Sümeyra Özdoğan)