Ortaköy’ün Yol Sorununu AK Parti’ye Anlattı

Yayınlama: 18.04.2023

Ortaköy’ün Yol Sorununu AK Parti’ye Anlattı

Ali Seçil, AK Parti Çorum İl Başkanlığını ziyaret ederek AK Parti İl başkanı Av. Murat Günay ve AK Parti Milletvekili Adayı Av. Yusuf Ahlatcı ile Çorum-Ortaköy yol projesi ile ilgili görüştü.

AK Parti Merkez İlçe eski yönetim kurulu üyesi Türkiye Partisi Çorum eski İl Başkanı Ali Seçil, AK Parti İl Başkanı Murat Günay ve Milletvekili Adayı Yusuf Ahlatcı’ya Çorum-Ortaköy yolunda yapılan çalışmalarda hakkında uzmanlardan aldığı bilgileri ve yapılan çalışmanın eksikliklerini hataları proje üzerinde anlattığını belirterek şunları söyledi:

“Uygulanmak istenen projenin neredeyse bir ilin gıda ihtiyacını karşılayacak verimli tarım arazilerini yok ettiği gibi birçok hafriyat dolgu kilometrelerce taş duvarı uzunca bir köprü aşırı yüksek maliyet aynı zamanda çözümsüz hatalarla dolu bir yol projesidir.

Bunlardan en önemlileri, derin kazılarak kenarları taş duvarlarla yükseltilen kısımlarda kışın karla mücadelenin neredeyse imkânsız hale geleceği buzlanma nedeniyle de kaza riski artacaktır. Ayrıca şu an mevcut yolda tepelerin güney cepheleri kullanılarak buzlanma ile mücadele düşünülmüş, ancak şu anki projede ise tepelerin kuzey tarafları kullanılmak suretiyle buzlanma ile mücadele zorlaştırılmış ve burada da kaza riski artırılmıştır.

Toprak yaşam kaynağıdır bütün dünya gıda krizi konusunda önlemler almaya çalışmaktadır. Bizim de bu konuda dünyadan ayrı düşünmemiz söz konusu olamaz. Çünkü son zamanlarda nüfusun artması nedeniyle gıdada dışa bağımlı hale geldiğimiz bilinmektedir. Alternatifler değerlendirilerek verimli arazilerin korunması bu yönüyle de elzemdir.

Daha önce defaatle vurguladığımız maliyet konusuna gelince, eski yol iyileştirildiğinde devletin kasasından daha az para çıkacak ve yol daha güzel kullanışlı hale gelecek. Bu yol için ayrılan bu bütçeden arta kalan para ile de Ortaköy-Aşdagül, Karahacip’e istihdama yönelik yatırım yapılıp bölgenin göç vermesinin önüne geçilebilir. Bu da tam bir vatanseverlik örneğidir.

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleştirilen görüşmenin sonunda Çorum AK Parti milletvekili adayı Yusuf Ahlatcı Ali Seçil’in bilgilendirmesi sonrası  “Konu anlaşıldı. Bu konu önem arz eden bir konu bölge müdürüyle görüşeceğim çözüm getireceğiz.” (Haber Merkezi)