Otizmli Çocuklar Doyasıya Eğlendi

Yayınlama: 06.04.2023

Otizmli Cocuklar Doyasiya Eglendi 4

Otizmli Çocuklar Doyasıya Eğlendi

Otizmli bireyler, Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında çeşitli etkinlikler yaptı.

Otizm Gönüllüleri Derneği Çorum Şube Başkanlığı ve Altın Damla Özel Eğitim Merkezi iş birliğinde, Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri düzenlendi. Etkinliklere eğitim gören otizmli öğrenciler ve aileleri, Otizm Derneği Çorum Şubesi yönetici ve üyeleriyle diğer otizmli çocuklar katıldı.

Otizmli bireylerin sosyal beceri ve iletişim alanlarında gelişimine katkı sunmayı amaçlayan etkinliklerde; otizmli öğrenciler kısa at binme eğitiminden geçirilerek, aile ve öğretmenler eşliğinde, binicilik sporuyla tanıştılar, atlarla iletişim kurmaya çalıştılar.

Çorumlu Obası’nda; tarihi mekanları tanıdılar, ata sporlarından okçuluk sporu etkinliklerine katıldılar, ebru sanatını icra etmeye çalıştılar, geleneksel çocuk oyunları oynadılar, tarihi mekanlarda drama etkinliklerine katıldı. Yapılan etkinliklere katılan otizmli öğrenciler, sosyal beceri ve iletişim alanlarında elde ettikleri deneyimin mutluluğunu doyasıya yaşadı.

Otizm Gönüllüleri Derneği Çorum Şube Başkanı Fatma Avuncu, otizmin doğuştan gelen ve yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan, bireylerin sosyal ve iletişim alanlarında belirgin yetersizlikler yaşamasına neden olan, tekrarlayıcı davranışlar ve belirtiler gösteren bir farklılık olduğunu belirterek; bu tür etkinliklerin otizmli çocukların gelişimine katkı sunduğunu, bir gün içinde geçirilen mutlu zamanı artırdığını söyledi.