Öztürk: Kalkınmanın En Önemli Aktörü Kadınlar

Yayınlama: 13.02.2024

Ozturk Kalkinmanin En Onemli Aktoru Kadinlar

Öztürk: Kalkınmanın En Önemli Aktörü Kadınlar

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, sürdürülebilir kalkınmanın en önemli aktörünün kadınlar olduğunu vurguladı.

Türkiye’de merkezi yönetim tarafından kadını öne alan politikalar geliştirildiğine, yerel yönetimlerce de buna uygun çalışmalar yapıldığına dikkati çeken Öztürk, “Çorum’da Kadının Sosyo-Ekonomik Durumunun Güçlendirilmesi Çalıştayı 2” programını da bu kapsamda değerlendirdiklerini aktardı.

Sürdülebilir kalkınma Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Kalkınma Planı’nın anahtar kelimelerinden birisi. Yerel düzeyde, kent düzeyde de baktığınızda sürdürülebilir plan, hedef ve uygulamaların sonuç verecek şekilde bir şekliyle kalkınma ile ilişkilendirilmesi konusu 21. Yüzyılda dünyanın anahtar kelimelerinden birisi. Sürdürülebilir kalkınmanın ana aktörü kadınlarımız. Kalkınmayı sürdürülebilir kılmak için kadınlarımızı her zaman baş tacı yaptığımız gibi sürdürülebilir kalkınmanın da öncüsü, önderi yapmalıyız. Ulusal düzeyde bu alanda Cumhurbaşkanımızın riyasetinde merkezi yönetimler tarafından adımlar atılmakta ve 21. yüzyılda emin adımlarla kadınlarımızla birlikte yürümek için çeşitli vesilelerle birçok politika hayata geçirilmekte. Yerel düzeyde yapılacak çalışmalarla ilgili olarak da sayın valimizin riyasetinde belediyeler, kamu, sivil toplum kuruluşları çalışmalar yapıyor.

Öztürk, çalıştayın, kurumların işbirliği sağlaması açısından da önemli olduğunun altını çizerek, 8-9 Mart’ta Çorum’da Uluslararası Bilim ve Teknoloji Fuar ve Festivali düzenleyeceklerini, çalıştayın çıktılarını da burada kamuoyuna açıklayacaklarını sözlerine ekledi.