‘Projelerimizi Hayata Geçirmek İçin Çorum Halkının İzin İstiyoruz’

Yayınlama: 17.04.2023

‘Projelerimizi Hayata Geçirmek İçin Çorum Halkının İzin İstiyoruz’

Vatan Partisi Milletvekili Adayları, ortak bir basın açıklaması yaptı.

Parti binasında düzenlenen basın toplantısında Vatan Partisi Çorum Milletvekili Adayları Ümit Faruk Yenici, Mehmet Patlar, Aydın Kınacı, Altan Börekçi ortak bir açıklama yaptı.

Çorum’un gelişmesi için hazırladıkları projeleri anlatan adaylar, şunları söyledi:

Çorum için kurduğumuz hayallerden ve projelerimizden de bahsetmek isterim.  6000 senelik tarihi olan, dünyanın orta noktası, yolların kesişim yeri, Danişmend Gazi’nin memleketi, Anadolu’nun kalbi Çorum’un coğrafi, kültürel ve ekonomik potansiyelinin farkındayız.

Merkezi idarenin doğru bir yönetim anlayışıyla, bu potansiyeli değerlendirmesi durumunda, bunun sadece Çorum’a değil, ülkeye, ülke ekonomisine yapacağı katkının değerinin bilincindeyiz.

Çevresinde yer alan 7 şehrin ihracat toplamını aşan Çorum,hak ettiği yaşama sahip olup olmadığını milletin takdirindedir. Biz istiyoruz ki atıl bekleyen tümimkanlar değerlendirilsin, kullanılsın, milletimizin hizmetine sunulsun.

Çorum’un en büyük avantajı konumudur. Çorum’dan geçmeden ne Anadolu’dan Karadeniz’e, ne Marmara’dan doğuya gidemezsiniz. Türkiye’nin iki ana aks yolu Çorum’dan geçer. Peki Çorum bu durumdan ne kadar istifade edebiliyor? Çorum, Türkiye’nin en büyük transit şehri, gelip geçenleri ağırlayabiliyor mu? Onlara yöresel ürünlerini sunabiliyor mu? Bu sorunun cevabı maalesef hayırdır. Zira bizim oto yollarda yeterli dinlenme tesislerimiz, yemek tesislerimiz, satış reyonlarımız bulunmamaktadır. Nasıl ki Afyon şehri, nasıl ki Susurluk ilçesi bir transit şehir olarak yolculardan istifade edebilmektedir, biz aynı yaklaşımı Çorum için geliştirmek istiyoruz.

Bugün bir Samsun – Ankara hızlı tren hattı olsa, Samsun, Merzifon, Çorum, Sungurlu üzerinden Kırıkkale’ye bağlansa, Çorumlunun hayatını kolaylaştırması bir yana, bunun Çorum ekonomisine olacak katkısını hayal edebiliyor musunuz? Hızlı tren için 2053 yılına kadar beklemeye gerek yok. Vatan Partisinin Çorum için öncelikli hedefi bu tren yolunun bir an önce hayata geçirilmesidir.

Merzifon Havaalanı adının Amasya – Çorum Havaalanına dönüştürülmesi, bu sayede yurtdışından Çorum’a uçakla gelebilecek yatırımcılar için kolaylık yaratılması gerekmektedir. Amasya vekillerimizle beraber bu konunun takipçisi olacağız. Kendileriyle de daha önceden bu konuyu görüşmüş, proje üzerinde anlaşmış bulunmaktayız.

6000 yıllık geçmişiyle, dünyanın orta noktası olmasıyla, Çorum’un müthiş bir turizm potansiyeli bulunmaktadır. Binlerce Çorumlunun ekmek yiyebileceği bu bacasız fabrikayı maalesef Çorum yeterince değerlendirememektedir.

Eskiden turist kafileleri Kapadokya Ürgüp bölgesinden sonra günü birlik Alacahöyük’e de gelirlerdi. Bunu yeniden canlandırmalıyız. Aynı şekilde yerli ve yabancı turistlerin Çorum’daki tarihi zenginlikleri keşfetmesi için buraları tanıtarak, konaklama imkanlarını geliştirip, Hitit Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümünde yetişen kalifiye turizm personelini deplanlı ve etkin olarak sürece dahil etmeyi planlıyoruz.

Çorum’un güzelliklerini ve tarihini duyurmak için araştırmacılara kitaplar yazdırarak, fotoğrafçılık, dağcılık, su sporları, off-road kulüpleri gibi oluşumları da destekleyerek, Çorum’u yerli ve yabancı turistlerin gözde şehri yapacağız. Bu konudaki en büyük çalışmalarımızdan biri ise dünyanın her yerinden gelmesini beklediğimiz bir Arama-Kurtarma Eğitim Okulu projesidir. Bu projenin ön çalışmaları başlatılmış olup, gelecek nesillere ülkemiz adına bırakacağımız en değerli çalışmalardan biri olacaktır.

Geçmişte Kargı yaylası pek çok festival ve etkinlik için değerlendirilmekteydi. Bunu yeniden canlandıracağız. Milletimiz, rahatlamak, dinlenmek ve eğlenmek için Çorum’un yaylalarına gelebilirler. Yeter ki bizler buraları insanların vakit geçirebileceği şekilde organize edelim.

Tarih boyunca, Çorum’a sahip olan, Anadolu’ya da sahip olmuş. Güçlü Devlet, Üreten Millet anlayışımızı pilot bölgemiz olan Çorum’da uygulayıp, Anadolu’nun kalbi olan bu bölgeyi tekrar aktif edeceğiz. Yeter ki elimizdeki coğrafi, sosyal, kültürel ve ekonomik imkanları doğru kullanabilelim.

Önümüzdeki kampanya döneminde Çorum’u karış karış dolaşacak, Çorum’dan her kesime dokunacak, onları dinleyecek ve onlarla buluşacağız. Düşüncelerimizi paylaşacak, onların değerli görüşlerini alıp, kaydedeceğiz. Nihayet 14 Mayıs’ta iktidara geldiğimizde ise Çorumlunun özlem ve dilekleri, bir bir yerine getirilecek.

Biz, Çorum’un potansiyelini ve beklentilerini bilen bir partiyiz. 10-15 yıllık boş vagon dolusu vaatlerle, gerçekçi yüksek hızlı projelerimizi karıştırmamak gerekir. Biz, 10-15 yıllık vagon dolusu boş vaatler yerine, gerçekçi ve yüksek hızlı projelerimizi hayata geçirmek için Çorum halkının iznini istiyoruz.

Bugün buraya gelerek bizi cesaretlendirdiğiniz için herkese teşekkür ederim. Tüm kampanya süresince; Çorumlulara, fikirlerimizi, düşüncelerimizi, çalışmalarımızı aktaracağınızdan emin olarak hepinize teşekkür ediyorum.” (Sümeyra Özdoğan)