Saatcı: Topyekun Mücadele Toplumsal Bilinçle Mümkün

Yayınlama: 07.04.2023

Saatcı: Topyekun Mücadele Toplumsal Bilinçle Mümkün

1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Sağlık-Sen Disiplin Kurulu ve Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı, kanserin insanların korkulu rüyası haline geldiğini ve toplumsal bilinçle mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Ahmet Saatcı, yaptığı yazılı açıklamada, kanserden korunmanın yollarını sıraladı. Saatcı, “Kanserden korunmak için dengeli beslenme, aşırı kilodan sakınma, sigara ve alkolden uzak durma, egzersiz yaparak yeterli sebze ve meyve tüketilmesi kanser riskini en aza indirmektedir” dedi.

Türkiye’nin kanser haritasını da değerlendiren Saatcı, her yıl yaklaşık 150 bin yeni kanser olgusunun teşhis edildiğini belirtti. Saatcı, “Ülkemizde kanser verileri uzun yıllar yeterli kalite ve doğrulukta olmamıştır. Sağlıkta dönüşüm programı ile beraber kanser kayıtçılığı üzerine yapılan ciddi yatırımlar neticesinde ülkemiz son yıllarda pek çok uluslararası kurumca da kabul edilen, güvenli kanser istatistiklerine ulaşabilmiştir” diye konuştu.

Ülke genelinde yıllar içerisinde kanser sıklığında bir artış olduğunu vurgulayan Saatcı, bunun büyük bölümünün kanser istatistiklerinde görülen düzelmeye bağlı olduğunu ifade etti. Ahmet Saatcı, “Özellikle son yıllardaki verilerimiz değerlendirildiğinde ülkemizde de kanserin tüm dünyadaki görülen benzer oranlarda arttığı görülür. Bununla beraber, toplam kanser yükümüz değerlendirildiğinde yine de pek çok ülkenin gerisinden gelmekteyiz. Örneğin meme, kolorektal ve rahim ağzı kanseri gibi pek çok kanser yükünün diğer ülkeler ile kıyaslandığında çok az olduğu görülmektedir” şeklinde konuştu.

Diğer ülkeler ile kıyaslandığında Türkiye için esas sorunun tütüne bağlı kanserler olduğunu ifade eden Saatcı, “Her yıl yeni teşhis edilen 150 bin kanser olgusunun en az 100 bin’i direkt olarak sigara kullanımı ile ilişkilidir. Bu nedenle Türkiye için en önemli kanser kontrol yöntemi tütünle mücadeledir. Sadece tütün kontrolü ile ülkemizde görülen kanserlerin üçte ikisinin önlenmesi mümkündür” şeklinde konuştu.

Saatcı, erkeklerde en sık akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri görüldüğünü de sözlerine ekledi. (Cemal Akyol)