‘Sahte Güneş Gözlükleri Bir Sağlık Sorununa Dönüştü’

Yayınlama: 13.07.2023

Ayhan Optik

‘Sahte Güneş Gözlükleri Bir Sağlık Sorununa Dönüştü’

Ayhan Optik Sahibi Optisyen Ayhan Hallı, havaların ısınması ve yaz aylarıyla birlikte güneş gözlüğü ihtiyacının arttığını söyledi, gözlük seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Yaz aylarının gelmesiyle güneş gözlüklerine karşı olan talebin oldukça arttı.

Ayhan Optik Sahibi Optisyen Ayhan Hallı, güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini gazetemiz muhabirine anlattı.

Güneş gözlüğünün çift renkli cam ve çerçeveden ibaret olmadığını vurgulayan Ayhan Hallı, “Güneş gözlüğü, güçlü ışığın göze ulaşmasını engelleyen renkli veya koyu lenslerden meydana gelen çeşitli biçimlerde görme cihazlarıdır. Kardan yansıyan güneş ışıkları için kullanılan gözlükler ise kar gözlüğü adını alır” dedi.

“Moda Değil, Sağlık”

Güneş gözlüğünün “moda” yönünden ziyade “sağlık” için kullanılması gerektiğini dile getiren Hallı, “Güneş gözlüğü uzun seneler moda, süs, aksesuar amaçlı ve rüzgâr-kardan korunmak amacı ile kullanılmıştır. Artık günümüzde UV radyasyonunun göz ve cilt üzerindeki zararlı etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. UV radyasyonu etkisi kümülatiftir. Bu nedenle güneş gözlüğü kullanma alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gerekir. Cilt kanseri ve zamanından önce katarakt oluşmasına sebep olur. Güneş gözlüğünün moda yönünün değil sağlık yönünün öne çıkarılması gerekir” ifadelerine kullandı.

Hallı, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Seçilecek güneş gözlüğü profesyonel bir destek gerektirir. Bunun için güneş gözlüklerinin işportadan değil bu eğitimi almış optisyenlik müesseselerinden gözlükçü ve optisyenlerden alınması gerekir. Geniş şapka ile kullanılması ile desteklenmesi yararlı olacaktır. Yazın açık renk giysiler giyilmeli, güneş bütün canlılar için yaşam desteğidir. Vücutta D vitamini oluşması için gereklidir. Ancak UV radyasyonun yoğun olduğu öğle saatlerinde güneşlenmemelidir.

Sahte Güneş Gözlüğü Türkiye´de Bir Halk Sağlığı Sorununa Dönüşmüştür

Güneş gözlüğü 400 nm ye kadar olan UV radyasyonunu tutmalıdır. UV radyasyonunu gözümüzle göremeyiz. Ancak zararlı etkilerini gözlemleyebiliriz. İşporta gözlüklerinin UV radyasyonunu tam olarak tutabileceğini hiç kimse garanti edemez. Güneş gözlükleri uluslararası standartlara göre üretilmiş olmalıdır. Nereden güneş gözlüğü alırsanız alın garanti belgenizi ve faturanızı alınız.

Güneş camı rengi olarak gri, yeşil ve kahverengi tavsiye edilmektedir. Güneş camı trafik sinyalizasyon renklerinin algılanmasında bir problem yaratmamalıdır. İşporta gözlüklerinde bunu kimse garanti edemez. Kazalara dolayısıyla can ve mal kayıplarına, çevreye zarar verilmesine sebep olur.

İşporta gözlükleri hurda malzemeden üretildiği için kolaylıkla kırılır. Göz ve yüz yaralanmalarına neden olur. Hurda malzemeden üretildiği için cilt kanseri, alerji, tahriş yapar. Kayıt dışı kaçak yollarla girdiği için de çok büyük kamu katma değer vergisi kayıplarına neden olur.

Güneş gözlüklerinin Koruyucu gözlük olarak sınıflandırılması tıbbi ürün olma özelliğini ve gerçeğini ortadan kaldırmaz. Yasal düzenleme ile her türlü denetim ve kontrolün Sağlık Bakanlığı eliyle yürütülmesi gereklidir. Sahte güneş gözlüğü Türkiye’de bir halk sağlığı sorununa dönüşmüştür. Güneş Gözlüğü bir çift renkli cam ve çerçeveden ibaret değildir.

Güneş gözlüğünün koruyu gözlük olarak sınıflandırılması, tıbbi bir ürün olduğu gerçeğini ve özelliğini değiştirmez.” (Zahide Yasemin Özden)