Şimşek: Katma Değeri Çok Yüksek Ürünler Üreteceğiz

Yayınlama: 03.09.2023

Şimşek: Katma Değeri Çok Yüksek Ürünler Üreteceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, TEKNOFEST ziyaretinde, “Katma değeri çok yüksek ürünler üreteceğiz ve böylece bazı makro ekonomik sorunlarımızı da çok rahat aşacağız. Bu etkinliklerin getireceği ürünler sayesinde aşacağız.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  TEKNOFEST’in kapanış törenine katıldı. Şimşek, TEKNOFEST’in ülke için yapılabilecek en muhteşem etkinlik olduğunu belirterek, 7’den 70’e herkese bilim aşkını, merakını ve teknolojiyi aşılayan bir etkinlik olduğunu söyledi.

TEKNOFEST’in gelecek açısından çok kritik bir festival olduğunu ifade eden Şimşek, “Önemli olan bundan önceki süreçler. Burası nihai bir şölen. Öncesinde ben biliyorum ki ülkenin dört bir köşesinde sınıflarda buna yönelik hazırlıklar var. Bu hazırlıklar zamanla bilim aşkına, bir inovasyona, bir buluşa dönüşecek, esas olan da bu. Türkiye’nin savunma sanayinde en güzel örneği de ASELSAN. Geldiği seviyeyi görmek açısından çok kritik. Çok etkilendim.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin Geleceği Çok Parlak”

TEKNOFEST’in bir bileşeninin de girişimcilik olduğuna dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti:

“Merakla başlayıp, bilim, inovasyon ve sonunda da bunu ticarileştirecek girişimcilik ekosistemiyle birleştirmişiz, harika. Üniversiteler, gençler, sanayi, teknoloji var. Bir ekosistemin bütün bileşenleri var. Türkiye’de başarı için bütün ekosistem yerli yerinde. Ben inanıyorum ki Türkiye’nin geleceği çok parlak. İnşallah katma değeri çok yüksek ürünler üreteceğiz ve böylece bazı makro ekonomik sorunlarımızı da çok rahat aşacağız. Bu etkinliklerin getireceği ürünler sayesinde aşacağız çünkü savunma sanayinin geldiği noktayı biliyoruz. Bizim katma değeri yüksek ürünler üretip, cari açığımızı çok yüksek enerji faturasına rağmen kapatmamız gerekiyor. Ben bu etkinliğin bu şölenin bu festivalin bunda katkısının çok büyük olacağına inanıyorum. Türkiye’nin geleceği çok parlak.” (Haber Merkezi)