Tahtasız: Türkiye’nin Yükünü Kamyoncu Esnafımız Çekiyor

Yayınlama: 26.10.2023

Tamamlanmayan Goletlerde Son Durum 1 Mehmet Tahtasiz

Tahtasız: Türkiye’nin Yükünü Kamyoncu Esnafımız Çekiyor

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, Türkiye Büyük Millet Meclisinde konuştu.

Milletvekili Tahtasız konuşmasında otoyol ve köprü ücretlerine yapılan zammı eleştirdi.

Tahtasız yaptığı konuşmada halkın kandırıldığını söylerken zam yükünü kamyoncuların çektiğini vurguladı.

Tahtasız ayrıca şoför ve nakliyecilerin taleplerini de dile getirdi.

“Söz Verilmişti Ama…”

Tahtasız’ın mecliste yaptığı konuşma şu şekilde:

“Seçim öncesi en yetkili ağızdan otoyol ve köprü ücretlerine zam yapılmayacağı sözü verildi ancak birçok seçim sözü gibi bu söz de unutuldu. Bugün otoyol ve köprü ücretlerine zam yapıldı, halkımız yine kaldırıldı.

Türkiye’nin yükünü kamyoncu esnafımız çekiyor; mazot, ÖTV, MTV zamlarının ardından otoyol ve köprülere yapılan zamlar, nakliye işi yapanlara bir yük daha bindirdi.

Yük Hadleri Yüksetilsin Çağrısı

Şoför ve nakliyecilerin meclisimizden bir talebi var: Toplam ağırlığı 3 bin 500 kilogram olan kamyonetlerin yük hadleri yükseltilmelidir. İller arasındaki tır parkları çoğaltılmalı, dokuz saatlik yol yapabilme süreleri on bir saate çıkarılmalıdır. Araç muayene tarihleri geçtiğinde K1 yetki belgesinin bir ay içerisinde iptal edilmesine yönelik düzenleme kaldırılmalıdır. D1 yetki belgesinin başkasına kiraya verilmesinin önüne geçilmelidir. Hususi araçlarda olduğu gibi ticari araçların da araç muayenesi iki yılda bir yapılmalıdır. C2 belgesiyle nakliye yapanların şehirlerarası nakliye yapması önlenmelidir. Kamyoncu esnafımıza uzun vadeli ve kolay ödeme şartları olan krediler verilerek araçlarını yenileme imkânı tanınmalıdır.” (Sümeyra Özdoğan)