‘Tarihi Camiler Özüne Dönüyor’

Yayınlama: 27.02.2023

‘Tarihi Camiler Özüne Dönüyor’

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, kentin tarihi iki camisinde devam eden restorasyon çalışmalarını inceledi.

Kasım ve Aralık kayında kentin iki tarihi camisi olan Ulu Cami ve Kulaksız Camii, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilmeye başlanmıştı. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da restore edilen camileri yerinde inceledi.

“Tarihi Doku Gün Yüzüne Çıkarılıyor”

Yüklenici firma temsilcilerinden çalışmalarla ilgili bilgiler alan Başkan Aşgın, “Ulu Cami ve Kulaksız Cami’de ahşap yüzeyler, özgün kalem işi ve bezemeler üzerine yapılan alçı ve çimentolar temizlenerek tarihi doku gün yüzüne çıkarılıyor” diye konuştuç

Camilerin Yılsonuna Doğru İbadete Açılması Bekleniyor

Yaklaşık 8 milyona restore edilen Ulu Cami’nin bir yıl sonra ibadete açılması bekleniyor.

Yaklaşık 7 milyon 396 bin liraya mal olacak Kulaksız Cami restorasyonunun da yine yıl sonuna doğru tamamlanarak caminin ibadete açılması planlanıyor.

Aralık ayında çalışmaları yerinde inceleyen Vali Mustafa Çiftçi,  “Yapılacak olan restorasyon çalışmaları kapsamında eserin iç beden duvarlarında, kubbesinde, ahşap tavan, korkuluk, kaplama ve doğramalarında, eserin avlusundaki şadırvanda, eserin özgün dokusuna uygun şekilde gerekli bakım ve onarım işleri yapılacak olup, aynı zamanda cami çevre düzenlemesi yapılarak eser döneminin özelliklerini yansıtması sağlanacaktır” demişti.