Tarım Arazilerini Taşkınlardan Koruyacak Proje

Yayınlama: 21.10.2022

Tarım Arazilerini Taşkınlardan Koruyacak Proje

Çorum’da taşkın suları önleme ve ıslah çalışmalarına devam eden Devlet Su İşler (DSİ), Kargı Maksutlu Köyü Gumayla ve Metmenli Dereleri işinin ihale sürecini tamamladı ve işin yapım sözleşmesini imzaladı.

DSİ Genel Müdürlüğü, Çorum’a yaptığı yatırımlarla Çorum ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşların içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Çorum’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. DSİ Genel Müdürlüğü baraj, gölet ,içme suyu ve sulama tesislerinin yanı sıra dere Islah çalışmalarıyla da çiftçileri desteklemeye ve vatandaşları mal ve can güvenliğini olası taşkın zararlarından korumaya devam ediyor.

Projenin Sözleşmesi İmzalandı

Kargı Maksutlu Köyü Gumayla ve Metmenli Dereleri yapım işinin ihale işlemleri tamamlanarak yapım sözleşmesi imzalandı. Projenin tamamlanması ile Gumayla ve Metmenli Dereleri güzergahı boyunca taşkın önleme ve ıslah çalışmalarının yapılması sağlanacak.

DSİ’den yapılan açıklamada, “Metmenli deresi güzergahı boyunca 681,5 metre beton temelli kagir duvar, 45 adet şüt yapısı, 1 adet tersip bendi ile  Gumanya deresi güzergahı boyunca 940 metre beton temelli kagir duvar, 2 adet menfez, 50 adet şüt yapısı ve 1 adet tersip bendi yapılarak Maksutlu  köyü ve tarım arazileri taşkın zararlarından korunacaktır” denildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.