‘Türkiye Yüzyılı İçin Doğrusu AK Parti’

Yayınlama: 12.04.2023

Turkiye Yuzyili Icin Dogrusu Ak Parti

‘Türkiye Yüzyılı İçin Doğrusu AK Parti’

AK Parti’nin 14 Mayıs seçimleri için seçim beyannamesi ve milletvekili adayları kamuoyuna tanıtıldı. Muhabirimiz, hem Çorum Milletvekili Adayları Av. Yusuf Ahlatcı, Av. Oğuzhan Kaya ve Zeki Gül’ün mesajlarını hem de seçim beyannamesinde öne çıkan başlıkları derledi.

AK Parti’nin Seçim Beyannamesi ve Aday Tanıtım Toplantısı tamamlandı. Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çorum Milletvekili Adaylarını tanıtırken, yeni dönemde yapmayı planladıkları projeleri de açıkladı.

Toplantının ardından AK Parti Çorum Milletvekili Adayları Av. Yusuf Ahlatcı, Av. Oğuzhan Kaya ve Zeki Gül ile Çorum Milletvekili Erol Kavuncu ile İl Başkanı Murat Günay, birer mesaj yayımladı.

Çorum’un Adaylarından Mesajlar

AK Parti 1. Sıra Çorum Milletvekili Adayı Av. Yusuf Ahlatcı, “Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle teşkilatımızın heyecanı ve coşkusuyla Seçim Beyannamemizin açıklandığı Milletvekili Aday Tanıtım toplantımızı gerçekleştirdik. Milletimizle birlikte varacağımız hedef bellidir, hedefe ulaştıracak lider bellidir. Milletimizin desteği ve teveccühüyle 14 Mayıs’ta bir kez daha büyük bir zafer kazanacak ve Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden başkan yapacağız” dedi.

AK Parti Çorum Milletvekili, Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve 28. Dönem AK Parti 2. Sıra Milletvekili Adayı Av. Oğuzhan Kaya, “Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile Ak Parti Seçim Beyannamesi ve 28. Dönem Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı’nı gerçekleştirdik. Doğru zamanda, doğru ‘adamla’ ve sağlam adımlarla ulaşacağımız Türkiye Yüzyılı için Doğrusu AK Parti” ifadelerini kullandı.

AK Parti 3. Sıra Milletvekili Adayı Zeki Gül “Sayın Cumhurbaşkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Ankara’da gerçekleştirilen aday tanıtım toplantısına aday arkadaşlarımız, Belediye Başkanımız ve il teşiklatımızla katıldık. 14 Mayıs’ta sandıkları patlatmaya söz verdik. Çorum için, ülkemizin bekası için durmak yok yola devam” şeklinde konuştu.

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu ise “17 ana başlıkta ortaya konan Türkiye Yüzyılı’nın işaret fişeği Seçim Beyannememizle 7 den 70’e tüm vatandaşlarımızın beklentilerine ve depremden kuraklığa bir çok güncel ihtiyaca cevap verilecektir.  Milletimizin gündeminde ne varsa AK Partimizin gündeminde de o vardır. İcraatları en büyük teminatı olan AK Parti’miz bu güne kadar verdiği tüm vaatleri yerine getirmiştir. Bundan sonra da getirecektir. Yaparsa AK Parti yapar gerçeği asla değişmeyecektir. Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 28. Dönemde Milletvekili adayı olan tüm dava arkadaşlarımızı tebrik ediyor, görevlerinde muaffakiyetler diliyorum. Seçim süreci ülkemiz, milletimiz ve partimiz adına hayırlı ve uğurlu olsun. Türkiye Yüzyılının manifestosu seçim beyannamemiz ile ortaya koyduğumuz vizyonlarımız doğrultusunda 14 Mayıs seçimlerinden zaferle çıkmak için gece gündüz çalışacağız. İnşallah 14 Mayıs’ta milletimizin teveccühüyle yeni rekorlara imza atacak, Türkiye’yi kendi yüzyılına taşıyacağız. Cenab-ı Hak yar ve yardımcımız olsun. Türkiye Yüzyılı için, doğru adımlarla, doğru adamla 14 Mayıs’ta yeni zaferler için…” dedi.

Seçim Beyannamesinde Öne Çıkanlar

Madde madde seçim beyannamesini açıklayan Erdoğan’ın konuşması büyük yankı uyandırdı. Sosyal medyada ise 5 vaat konuşuldu. Bu maddeler; kamuya işe girişte mülakatın kaldırılması, üniversitelilere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlanması, Ankara-İstanbul arasında süper hızlı tren hattı kurulması, yeni evlenen çiftlere 2 yılı geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi verilmesi ve ev hanımlarına emeklilik kolaylığı sağlanması oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Türkiye Yüzyılının anahtarı olarak gördüğümüz yeni sivil Anayasa sözümüzü tutmak için çalışmayı sürdüreceğiz.

Hukuk devletimizi güçlendirecek reformları kesintisiz devam ettirecek, kapsamlı bir yasama reformu için uzlaşma zemini arayacağız.

Yüksek standartlı demokrasi için dönüştürücü reformlar ve koruyucu reformlar döneminden tamamlayıcı reformlar dönemine geçeceğiz.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, toplumumuzun hiçbir kesimine hayat biçimi ve kimlik dayatılmasına izin vermeyeceğiz.

Demokratik siyasetin önündeki engelleri kaldırmaya devam ederken, terör örgütlerinin ve vesayet odaklarının siyasete müdahalesine de göz yummayacağız.

Bilhassa Kürt kardeşlerimizi, ne CHP faşizminin, ne HDP sapkınlığının, ne PKK zulmünün, ne de geçmişte acı örnekleri yaşanan baskı düzeninin karanlığına asla ve asla teslim etmeyeceğiz.

Aile yapımızı, tüm sapkın akımlardan koruma yanında, her türlü maddi-manevi destekle güçlendireceğiz. Hayata geçireceğimiz ‘gelir tamamlayıcı aile destek sistemiyle’ hiçbir hanenin gelirinin belirli bir seviyenin altına düşmemesini temin edeceğiz.

Aile Koruma Kalkanı Programıyla, ev hanımlarının emekliliğine destek vermekten, her ailede en az bir çalışan olmasını sağlamaya kadar pek çok uygulamayı başlatacağız. Ev hanımlarına emeklilik desteği sağlanacak ve emeklilik yaşı çocuk sayısına göre esnetilecek.

Gençlerimizi aile kurmaya teşvik etmek için, eğitiminden istihdamına, evliliğinden çocuk bakımına kadar her alanda kendilerine maddi katkı vereceğiz.

Bu hedeflere ulaşmak için, kaynağı ülkemizin kendi ürettiği doğalgaz ve petrol gelirlerinden sağlanacak bir Aile ve Gençlik Bankası kuracağız.

Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacağız. Ayrıca aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz.

Sosyal yardımlarımızı, yoksul insanlarımıza destek vermenin ötesinde, insanlarımızın yoksulluk seviyesine düşmesini önleyecek bir yaklaşımla yeniden yapılandıracağız.

Sahip olduğumuz kültür-sanat değerlerimizin, her alanda işlenmesini sağlayacak mekanizmalar kurarak, ülkemizin potansiyelini en üst düzeyde harekete geçireceğiz.

Ekonomimizi; yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyütmeyi sürdüreceğiz.

Enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara düşürerek, ülkemizi bu sorundan mutlaka kurtaracağız.

Memurundan emeklisine ve işçisine kadar çalışanlarımızın ücretlerini daima enflasyonun üzerinde artırarak, refah düzeylerini yükselteceğiz.

Turizmde 90 milyon turist ve 100 milyar dolar turizm geliri hedefiyle yatırımı ve tanıtımı hızlandıracağız.

Ülkemizi 1 trilyon dolar dış ticaret hacmine ulaştırmaya yönelik hedefimize ulaşana kadar yatırıma, üretime, ihracata yükleneceğiz.

Önümüzdeki dönemde yıllık 5,5 büyüme oranıyla milli gelirimizi bu dönemde 1,5 trilyon dolara, ardından asıl hedefimiz olan 2 trilyon dolara çıkartacağız.

Kişi başına düşen milli gelirimizi önümüzdeki dönemde önce 16 bin dolara, ardından daha yüksek seviyelere ulaştıracağız.

Büyüme sayesinde 5 yılda 6 milyon yeni istihdam oluşturarak işsizlik oranımızı yüzde 7 seviyesine gerileteceğiz.

Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız.

Girişimcilerimize verdiğimiz destekle ülkemizden en kısa sürede 15 adet milyar dolar ve 5 adet on milyar dolar değerinde şirket çıkmasını sağlayacağız.

Üretimin tabana yayılmasında çok önemli görev ifa eden KOBİ’lerimizi, büyüyen ekonomimizin lokomotifleri olarak, finansmandan istihdama her alanda daha güçlü şekilde destekleyeceğiz. Bugüne kadar hassasiyetle devam ettirdiğimiz bütçe disiplininden önümüzdeki dönemde de taviz vermeyeceğiz.

Tasarım ve kriptoloji altyapısını kurduğumuz yeni nesil Dijital Türk Lirası projemizi hayata geçireceğiz.

Kalkınmanın temel altyapısı olan enerjideki atılımlarımızı kesintisiz sürdüreceğiz. Yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarımızla, önümüzdeki dönemin sonunda enerji ithalatımızı yarıya düşüreceğiz. Karadeniz Doğalgazının ve Akkuyu Nükleer Güç Santralinin tam kapasite devreye girmesi, ülkemizin enerji bağımsızlığında bir milat olacaktır.

Bölgelerimizin sahip oldukları özelliklere ve imkanlara göre farklı alanlarda geliştirilmesini sağlayacak Bölgesel Gelişme Ulusal Strateji ve Bölge Planlarını uygulamaya koyacağız. Bu yaklaşımla, bölgelerimizi ülke ekonomisi ve sosyal hayatıyla bütünleştirecek şekilde kalkınma planları yapacağız.

Dünyaya model olarak sunduğumuz insani ve vicdani dış politikamızı, istikrar, denge ve atılım hedefleriyle, girişimci, etkin ve sonuç alıcı bir şekilde geliştirmeyi sürdüreceğiz. Hem ülkemizin, hem bölgemizin, hem insanlığın huzur ve istikrar bulacağı bir dış politikayla, çok taraflılık, daha fazla işbirliği, barış, istikrar ve insani diplomasiyle Türkiye eksenini inşa edeceğiz.

Bu ülkenin dününü beraber inşa etmiştik, yarınını da birlikte inşa edeceğiz. Milletimizin hiçbir kesimi yok ki, AK Partinin hizmet siyaseti hayatına dokunmamış, hayatını olumlu yönde değiştirmemiş olsun. Vatan topraklarının tek bir karışı yok ki, AK Partinin eser siyasetinden nasibini almamış olsun. Kadını ve erkeğiyle, genci ve yaşlısıyla her vatandaşımıza geçmişten bugüne asırlık hizmetler sunduk. Her alanda üretimi desteklerken, hem istihdamı güçlendirmek, hem ihracatı artırmak, böylece ülkemizin gücüne güç katmak niyetiyle hareket ettik. Elbette ulaşamadığımız hedefler, çok emek verip de başaramadığımız işler oldu. Sizler şahitsiniz ki, sadece 21 yılda yaptıklarımız bile ülkemizin asırlık eksiklerini, ihtiyaçlarını, kayıplarını telafi etmeye yetmiştir. Ama biz bunları yeterli görmüyoruz. Milletimizin daha fazlasına layık olduğuna inanıyor, bunun için daha çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz.” (Cemal Akyol)