Uğur Mumcu’nun Düşünceleri Çorum’da Yaşatılıyor

Yayınlama: 29.01.2024

Ugur Mumcunun Dusunceleri Corumda Yasatiliyor 4 Jpg E1706528759406

Uğur Mumcu’nun Düşünceleri Çorum’da Yaşatılıyor

Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şubesi, 1993 yılında Ankara’daki evinin önünde aracına konulan bombanın patlatılması sonucu katledilen Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu unutmadı. Mumcu’nun bir suikast sonucu öldürülmesinin 31. yılında bir anma programı düzenlendi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şubesi binasında düzenlenen anma programında Uğur Mumcu’yu şiirlerle, söyleşi programıyla anıldı.

Anma programına; önceki dönem Baro Başkanlarından Avukat Mahmut Bayatlı ve Uğur Çınar konuşmacı olarak katılırken, programın sunumunu ise ADD Yönetim Kurulu Üyesi Yıldırım Çıtak yaptı.

Program, demokrasi şehitleri için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, Uğur Mumcu’nun niçin öldürüldüğünü sorgulayarak, O’nun yazacaklarından korkanların bir nevi kendileri için yol temizliği yaptığını kaydetti.

Uğur Mumcu’nun araştırmacı-soruşturmacı gazeteciliğin öncüsü olduğunu dile getiren Demirer, Mumcu’nun gerçekleri ortaya çıkarıp halk ile paylaşmak için canını esirgemediğini belirtirken, yolsuzluk, yoksulluk, silah kaçakçılığı ve terörün üzerine korkusuzca gittiğini dile getirerek, “Halkın gerçekleri öğrenmesi adına canını verdi. Kimileri yaşarken ölüdürler, kimileri Uğur Mumcu gibi ölürken ölümsüzleşir” diye konuştu.

Anma programına konuşmacı olarak katılan Uğur Çınar, Uğur Mumcu’nun hayatı ile ilgili oldukça ilginç ve özel bilgiler paylaştı. Uğur Mumcu’nun yaşantısı, hayatı, dinlediği müzikler gibi konularda değerlendirmede bulunan Çınar, O’nun bir radyo programındaki söyleşisini katılımcılarla paylaştı.

Av. Mahmut Bayatlı ise, sunumunda Uğur Mumcu’nun kişiliği, yaşantısı, mücadelesi, hayatı ve uğruna canını verdiği vatan sevdasından bahsederek, bedeni aramızda olmasa da düşüncelerinin, mücadele ruhunun sonsuza kadar yaşayacağını dile getirdi.

Anma programına, CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, CHP İl Başkanı Av. Dinçer Solmaz, CHP Merkez ilçe Başkanı Av. Utku Ulaş Taşer, Zafer Partisi İl Başkanı Bedii Onan, CHP önceki dönem Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, Memleket Partisi İl Başkanı Ömer Bağcı, Memleket Partisi Merkez İlçe Başkanı Tarık Aktaş, CHP Belediye Meclis Üyeleri ve aday adayları, ADD Yönetim Kurulu Üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yazarlar ile çok sayıda dernek üyesi ve vatandaş katıldı.