Uluslararası Ortaköy-Şapinuva Çalıştayı Başladı

Yayınlama: 12.09.2023

Uluslararasi Ortakoy Sapinuva Calistayi Basladi 1

Uluslararası Ortaköy-Şapinuva Çalıştayı Başladı

Türkiye’den ve yurt dışından birçok bilim insanının katılım sağladığı Uluslararası Ortaköy – Şapinuva Çalıştayı, Ortaköy’de başladı.

Hitit Medeniyetine dini, ticari, askeri ve idari başkentlik yapmış Şapinuva’nın tanıtımı ve bölgede gün yüzüne çıkarılan tarihi kalıntıların İnsanlığa ışık tutan yönlerinin değerlendirildiği, ülkemizden ve yurtdışından 60 bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Ortaköy – Şapinuva Çalıştayının ilk bölümü Ortaköy Belediye Başkanlığının ev sahipliğinde başladı.

İsbir: Çalışmalarınız Çok Değerli

Çalıştayda konuşma yapan Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir “ilçede ve Şapinuva yöresinde gerçekleştirmiş olduğunuz ziyaret bizler için çok değerli. Şapinuva ören yerinde yaklaşık 30 yıldır gerçekleştirilen kazı çalışmaları Dünya tarihine ışık tutuyor. İnsanlığın yaşamış olduğu değerleri bize aktarıyorsunuz. Siz kıymetli bilim insanlarını ilçemizde misafir etmekten çok mutlu olduk. Her birinize ilçe halkım adına ayrı ayrı hoş geldiniz diyorum” dedi.

Birçok Ülkeden Katılım Sağlandı

Programa Ortaköy Kaymakamı Adem Can Okur, Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, Şapinuva Ören Yeri Onursal Başkanı Prof.Dr. Aygül Süel, Şapinuva Ören yeri Kazı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Önder İpek, Hitit Üniversitesinden birçok akademisyen ve Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya, Japonya, Macaristan, Rusya, Polonya’dan birçok bilim insanı katılım sağladı.

Program İlçenin tarihi ve doğal güzelliklerinden olan İncesu Kanyonu gezisi ile devam etti. (Zahide Yasemin Özden)