Üniversiteli Çocuklar

Yayınlama: 22.08.2023

Universiteli Cocuklar 1

Üniversiteli Çocuklar

Hitit Üniversitesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Çocuk Üniversitesi başladı.

Eğitim ve araştırma alanında yaptığı çalışmaların yanında üniversitelerin bulunduğu şehre ve bölgeye; bilimsel, kültürel, sosyal ve ekonomik katkı sağlama misyonundan hareketle birçok etkinliğe imza atan Hitit Üniversitesi,  bu yıl Çocuk Üniversitesinin beşincisini “Fen Bilimleri Etkinlikleri” temasıyla düzenliyor.

Bu yıl fen bilimleri ağırlıklı ders müfredatına sahip olan Çocuk Üniversitesi, 35 öğrencinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Çocuklara üniversite ortamında keyif alacakları yöntemlerle bilimsel çalışma imkanı sunmasının yanı sıra verimli bir tatil dönemi geçirmelerine de olanak sağlayan Çocuk Üniversitesinde, Anatomiye Giriş, Deneylerin Renkli Dünyası, DNA Okulu, Drama Atölyesi, Ebru Atölyesi, Hijyen Eğitimi, İş Güvenliği Atölyesi, Mikropların Dünyası, Mikropların Dünyası, Nano Dünyaya Yolculuk, Nörogörüntüleme Teknikleri, Robotlar Artık Hayatımızda, 3D Tasarım Atölyesi, Yeşilay Atölyesi’nden oluşan 14 farklı etkinlik Hitit Üniversitesi birimlerinde ve laboratuvarlarında yapılıyor.

Meslek Yüksekokulları Kampüsü Ethem Erkoç Konferans Salonunda tanışma ve bilgilendirme toplantısında konuşan Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykami Hitit Üniversitesinin en önemli etkinliklerinden olan Çocuk Üniversitesinin beşincisinin bu yıl “Fen Bilimleri Etkinlikleri” adı altında yapıldığını söyledi.

Bir haftalık sürecek olan etkinliklerde daha önce yapılan faaliyetlerin fen bilimleri ağırlıklı olanlarının ele alındığını belirten Prof. Dr. Baykam, katılım sağlayan çocukların yaş sınırının 2012 ve 2013 doğumlular olarak belirlendiğini ifade etti.

“Bilimsel Olayları, Fiziksel Olayları Öğrenmeyi Sağlıyoruz”

Çocuk Üniversitesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Baykam, şunları söyledi:

“Tıp Fakültesi’nde anatomi laboratuvarında insan organizması görsellerinin ve maketlerinin bulunduğu laboratuvar ortamındaki derslerimizde sigaranın insan vücudundaki zararlı etkilerini gösterdiğimiz bir Yeşilay etkinliği gerçekleştiriyoruz. Yine Tıp Fakültesi’nde mikroorganizmaların dünyasına bir yolculuk içeren mikrobiyoloji laboratuvarındaki çalışmalarımız oluyor. Burada mikroskoplar altında mikroorganizmaları görüp özellikle elimizdeki ve çevremizdeki mikroorganizmaları ekerek, kültürlerini yapıp, sonrasında mikro organizmaları ortadan kaldırarak hijyen uygulamasını yaptıktan sonra bu mikroorganizmaların ortadan kalktığını görüyoruz. Biyoloji laboratuvarında DNA ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Kimya Laboratuvarında birçok reaksiyonu içeren deneyler yaparak bunların daha renkli görüntüleriyle, bilimsel olayları, fiziksel olayları öğrenmeyi sağlıyoruz. Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezimizde “Nano Dünyaya Yolculuk” olarak adlandırdığımız dersimizde gelişmiş teknolojik cihazlarımızda çok küçük materyalleri, organizmaları ve hücreleri görmemizi sağlayan çalışmalar yapılıyor. Nörogörüntüleme tekniklerini görüyor çocuklarımız. Mühendislik Fakültesi’nde robotlarla ilgili, üç boyutlu yazıcı ile daha teknolojik çalışmalar gösteriliyor. Tüm bu süreçte iş güvenliği konusunda da bilinçlenen çocuklarımızın Fen Bilimleri temasıyla sınırlandırılmış etkinliklerde farklı keyifler de alabilmeleri için sanatsal alanda ebru sanatı ve drama ile ilgili çok keyifli aktiviteler gerçekleştiriyorlar.”

Bir Hafta Sürecek

Çocuk Üniversitesinin, öğrencilerin hafta boyunca yaptıkları çalışmalarla ilgili performanslarını sergileyecekleri son gün tamamlanacağını söyleyen Prof. Dr. Baykam, “Kendilerine belgelerini vererek üniversitemizde bir hafta sürecek olan Çocuk Üniversitesi Fen Bilimleri Etkinliği’nden keyifle yolcu edeceğiz. Gerçek bir üniversite ortamında buluşmak üzere vedalaşacağız” dedi. (Zahide Yasemin Özden)