Üretim Azalıyor, Et Fiyatları Artıyor

Yayınlama: 07.03.2023

Üretim Azalıyor, Et Fiyatları Artıyor

Çorum’da et fiyatları yükselmeye devam ediyor. Kasaplar, fiyatların yükselmesini yerli üretimin azalmasına bağlıyor. Et ithal edileceği yönündeki söylemlerle ilgili ise kasaplar, “Taşıma suyuyla değirmen dönmez” değerlendirmesini yaptı.

Et fiyatlarında yılbaşından bugüne yüzde 50 oranında artış oldu. Fiyatlar her geçen gün de artmaya devam ediyor. Gazetemiz muhabiri, hem esnafla hem de Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Recep Gür ile görüştü, fiyat artışının nedenlerini sordu.

Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Recep Gür, fiyat artışının ‘damızlık hayvan kesimi’nden kaynaklandığını söyledi. Gür, “Damızlık hayvan kesimi yüzünden besilik envanter azaldı. Bu sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde böyle. Avrupa’da belki de fiyatlar daha yüksektir. Ancak hükümete yıllardır söylediğimiz bu sorunla ilgili bir çalışma yapmalı. Damızlık vasfı taşıyan hayvanların kesilmemesi lazım” diye konuştu.

Süt Fiyatlarının Önemi

Süt fiyatlarının hayvancılık sektörü için önemini hatırlatan Recep Gür, “Damızlık hayvanların kesilmesini sağlayan etkenler var. Özellikle süt fiyatları burada çok belirleyici. Süt fiyatları düşük olduğunda üretici hayvanın maliyetlerini karşılayamıyor ve kesimhaneye gönderiyor. Yem ücretleri de geçtiğimiz yıla göre arttı. Örneğin kaba yem kuraklıktan dolayı artmış durumda. Geçen yıl bin 400 lira olan kaba yem 6 bin 500 liraya yükseldi. Yine saman bin lira idi 3 bin 200 liraya yükseldi. Dolayısıyla üreticiler süt fiyatlarıyla maliyeti karşılayamayınca damızlık olan hayvanını kesimhaneye gönderiyor, böylece hayvan üretimi de azalıyor. Elektrik ayrı bir sorun, çoban bulmak ve onun maliyetini karşılamak ayrı bir sorun” ifadelerini kullandı.

Esnaf Da Memnun Değil

Mevcut durumdan esnafın da memnun olmadığını belirten Gür, şunları söyledi:

“Biz bu fiyatların artmasından rahatsızız. Biz her iki tarafta da varız. Hem üretiyoruz hem de tüketiyoruz. Hiçbir esnaf mutlu değil. Besideki hayvanımı satsam alırken daha yüksek fiyata alıyorum. Esnafın sermayesi her geçen gün küçülüyor. İthalatla ilgili bir çalışma var ama bu bize geçici bir çözüm olur. Bunun kesin olarak çözülmesi için hükümetin devreye girip bir çalışma yapması gerekiyor.”

“Fiyatlar Artmaya Devam Edecek”

Kasap Hasan Benli ise fiyatların artmaya devam edeceğini kaydetti. Benli, “Şuanda 240 lira kıyma, 260 lira kuşbaşı. Kuzu eti biraz düşük. Onun da yükseleceği söyleniyor. Başlıca sebebi damızlık hayvanların çok kesilmesi. Biraz daha ucuza mal edip ucuz satmaya çalışması ve devletin buna müdahale etmemesi sonucu şuanda üretim yok denecek kadar az. Üretici yemden ve giderlerden mağdur. Buna da yapacak bir şey yok. İthalat yapılacağı söyleniyor ancak taşıma suyuyla değirmen dönmez. Önümüzde bir zam görünüyor. Ne kadar olur bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Kasap Uğur Kölegöz da üretimin artmadığı her gün et fiyatlarına zam gelmeye devam edeceğini vurguladı. Kalegöz, “Et fiyatlarının önüne geçemiyoruz. Pandemiden sonra mal kıtlığı var diye fiyatlar artıyordu. Daha sonra yem fiyatları arttığı için yem fiyatlarının arttığını söylediler, daha sonra dolar yükseliyor diye fiyatların arttığını söylediler. Şimdi yem fiyatları sabit, dolar da sabit ama et fiyatları artmaya devam ediyor. Et fiyatlarının artmasının sebebinin toplu kesimler olduğunu düşünüyorum. Suluova piyasası Çorum piyasasını etkiliyor. Orada ne fiyat olursa Çorum’da da fiyat o oluyor. Bir haftada 25 lira zam geldiği de oldu iki günde 5 lira zam geldiği de oldu. Fiyat artışının önüne geçilmesi için ithal etin yavaşlatılıp yerli üretime önem verilmesi lazım. Üretim olmadığı sürece fiyatların düşeceğini düşünmüyorum. İthal et fiyatların düşmesine çözüm değil” dedi.

Belediyeye Zam Eleştirisi

Öte yandan Kasap Uğur Kölegöz, Çorum Belediyesinin mezbahane kesim ücretlerine Şubat ayında yüzde 100’den fazla zam yaptığını belirterek tepki gösterdi. Kalegöz, “Mezbahane kesim ücretleri 220 liraydı. Şubat’ın 10’unda 500 TL oldu. 280 lira zam geldi. Yüzde 100’den daha fazla bir zam var ortada. Belediye 500 lira yaptı diye özel şirketler de fiyat artırdı. Belediyenin biraz daha uygun fiyatlı hizmet vermesi gerekiyor. Yüzde 100’den fazla zam yapması esnafı zorladı” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.