Yeni Haftaya Arasta’da Başladı

Yayınlama: 23.02.2023

Yeni Haftaya Arasta’da Başladı

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Tarihi Çöplü Arastası’nda devam eden sağlıklaştırma ve altyapı çalışmalarını yerinde inceledi.

Çorum Belediyesi tarafından Tarihi Çöplü Arastası’nda başlatılan cephe sağlıklaştırma ve altyapı çalışmasında ikinci etabı Kasım ayında başlamıştı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, beraberinde Belediye Başkan Yardımcıları Alper Zahir ve Zübeyir Tuncel ile birlikte yeni haftanın ilk ziyaretini arastaya yaptı. Buradaki çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Aşgın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yeni haftaya Bismillah. Tarihi Çöplü Arastamızdaki altyapı ile cephe sağlıklaştırma çalışmalarımızı inceleyip bölgedeki esnaf ve hemşehrilerimizle hasbihal ederek haftaya başlıyoruz” dedi.

“1 Ekim’de Bitecek” Demişti

Öte yandan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, daha önce bölgeye yaptığı ziyaretlerde çalışmanın detaylarını paylaşmıştı. Projenin 1 Ekim 2023’te çalışmanın tamamlanacağını ifade eden Başkan Aşgın, “Geçtiğimiz yıl içerisinde Saat Kulesi’ne bakan çevresinde arastamızın restorasyonunu tamamlamıştık. Aydınlatmayla birlikte gecesi başka güzel gündüzü başka güzel şeklinde hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Bu güzellik sadece orada kalmasın Çöplü Arastamıza da yansısın istedik. Geçtiğimiz aylarda ihalesini yaptık. Firmamıza yer teslimini yaptık. Firmamız dört farklı adada restorasyon çalışmalarını devam ettiriyor. Cepheler tıpkı tarihinde olduğu gibi tıpkı Saat Kulesi’ne bakan çevreler gibi tarihi bir dokuya ulaşacak” ifadelerini kullanmıştı.

Altyapı Yenileniyor

Ayrıca Çorum Belediyesinin başlattığı çalışma kapsamında arastada yıllardır yenilenemeyen altyapı da yeniden yapılıyor. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, daha önce bu konuyla ilgili de “Yeni bir aşamaya geldik. Altyapıyı yeniliyoruz. Burası altyapı bakımından çok sıkıntılı bir alan. Tarihi arastamızın içerisinde direkler var, kablolar geçiyor, doğalgaz yok. İstedik ki biz arastamızda biz bu tarihi dokuyla beraber iş yerlerinin tarihi görünümünü sağlarken altyapıyı da tamamen yenileyelim. Buraya doğalgaz geliyor, elektrik direkleri yerin altına alınıyor, kanalizasyon sistemi, içme suyu ve yağmur suyu şebekelerimiz yenileniyor. Artık altyapı çalışmalarına başladık. Firma kısa süre içerisinde su, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesini yenilemiş olacak. Ondan sonra sıra doğalgaz ve elektriğe gelecek. İnşallah YEDAŞ ve Çorumgaz üzerine düşeni yapacak. Niyetimiz kısa süre içerisinde altyapısı yenilenmiş, restorasyonu tamamlanmış, tarihteki görünümüne kavuşmuş bir arastayı hemşehrilerimizin hizmetine sunmak” demişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.